Jose Carreras Ayakta Alkışlandı

Jose Carreras Ayakta Alkışlandı

30.03.2014 12:23 | Son Güncelleme: 30.03.2014 12:23
Jose Carreras Ayakta Alkışlandı

Grammy ödüllü efsanevi tenor Jose Carreras, soprano Simge Büyükedes ve orkestra şefi David Gimenez eşliğinde, dün gece, Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi'de (PSM) hayranlarıyla buluştu.

Grammy ödüllü efsanevi tenor Jose Carreras, soprano Simge Büyükedes ve orkestra şefi David Gimenez eşliğinde, dün gece, Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi'de (PSM) hayranlarıyla buluştu. Jose Carreras, konserin sonunda ayakta alkışlandı.

6 yaşındayken ünlü Amerikalı tenor Mario Lanza'ya hayranlığıyla müziğe ilgi duyan ve amatör bir bariton olan dedesi Salvador Coll'un desteğiyle piyano ve ses eğitimi alarak müzik hayatına merhaba diyen Jose Carreras, 8 yaşında konservatuvar eğitimine başladı. Ünlü tenor ilk sahnesini 11 yaşında Gran Teatre del Liceu'da aldı. 1970'te Nabucco ve Lucrezia Borgia ile yaptığı çalışmalarla ses getiren ve 1971 yılında Parma'nın en prestijli yarışmalarından Voci Verdiane'yi kazandı. İlk kez İtalya'da sahne alarak müzik kariyerinde hızla ilerleyen Carreras, bu performansın ardından New York, San Francisco, Londra başta olmak üzere pek çok şehirde ünlü sopranolarla sahne alarak kısa sürede tanınırlık kazandı. Kariyerinin en muhteşem performansına 1990 FIFA World Cup öncesinde Placido Domingo ve Luciano Pavarotti ile sahneye taşıdıkları "3 Tenor" konseriyle yükselen Carreras bu konserle yaklaşık 2 milyon seyirciye ulaştı.

(BB) - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

title