John Edwards: Büyük İhtimalle Obama Aday Olacak

John Edwards: Büyük İhtimalle Obama Aday Olacak

Amerika'da Demokrat Partinin Başkan Aday Adaylarından Olan; Ancak Daha Sonra Yarıştan Çekilen John Edwards, Partisinin Adayının "Muhtemelen Senatör Barack Obama Olacağını" Söyledi. Ancak Edwards, Yine de Obama'ya Verilen Desteğin "Şişirildiğini" İfade Etti.

John Edwards: Büyük İhtimalle Obama Aday Olacak

Amerika'da Demokrat partinin başkan aday adaylarından olan; ancak daha sonra yarıştan çekilen John Edwards, partisinin adayının "muhtemelen Senatör Barack Obama olacağını" söyledi. Ancak Edwards, yine de Obama'ya verilen desteğin "şişirildiğini" ifade etti.

Bu hafta North Carolina'daki önseçimi kazanmasının ardından gözlemciler Obama'nın kazanmaya hazır olduğunu belirtiyorlardı. Ancak rakibi Hillary Clinton, bir aday netleşene kadar yarışı sürdüreceğini açıklamıştı.

North Carolina'daki ön seçimde oy kullanan Edwards, bir ABD kanalına yaptığı açıklamada kime oy verdiğini söylemedi; ancak "Obama'nın Demokrat Parti'yi birleştirme kapasitesine sahip olduğunu, partiye yeni seçmenler kazandırdığını, seçime daha önce dahil olmayan birçok kişinin oy kullanmalarını sağladığını ve söylediği değişim sözcüğünden insanların heyecanlandığını" ifade etti.

Obama'ya oy verip vermediğini açıkça söylemeyen Edwards, buna rağmen "John Edwards'dan destek almadan iyi iş çıkardı" imasında bulundu.

Demokrat Parti'de her iki adayın da adaylığını kesinleştirmesi için 2 bin 25 delegeye ihtiyacı var. CNN sayımına göre Obama, bugüne kadar bin 856 delegenin desteğini alırken, Clinton ise bin 691'de kaldı. Süper delege açısından ise Clinton önde bulunuyor. Ancak Obama, bugün gelen desteklerle birlikte farkı kapattı. Son desteklerle birlikte süper delegelerinin sayısını 264'e yükseltti. Clinton'ın ise 167 süper delegesi bulunuyor. Bu fark, önseçimlerini başladığı dönemde bir ara 100 delegeye kadar çıkmıştı.

Kaynak: CHA