Jeotermal Haberleri

Jeotermal haber, Jeotermal son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Jeotermal - 02.04.2021
2030'a doğru yükseköğretim politikaları
Dünya geneline baktığımızda, yükseköğretim kurumlarının misyonlarının, amaçlarının ve öğretme-öğrenme yöntemlerinin coğrafi ve tarihi bağlamlara göre değişiklikler gösterebildiğini görüyoruz. Dünyadaki hızlı gelişmeler ve radikal dönüşümler geleneksel yapılarımızı değiştirerek altüst ediyor ve bizi yeni sistemler geliştirmeye zorluyor. Yükseköğretimin ve üniversitelerin yapılanmaları da sistematik olarak bu değişimden fazlasıyla etkilenmekte. Ülkemizde büyük ölçüde kamu fonu tahsisine rağmen gelişme potansiyellerinin yeterince kullanılamadığı bölgelerimizde, küreselleşmenin de etkisiyle kalkınma kavramı yeniden şekillendi. Mekansal süreklilik şartı olmayan, ilişki ağı ile belirlenen, uluslararası işbirliklerine doğrudan açık, ekonomik ve bölgesel kalkınmanın itici gücü olarak yerel dinamiklerin ön plana çıktığı bir sistem "yeni bölgesel kalkınma" anlayışı olarak benimseniyor. Bu bağlamda YÖK olarak 2016 yılında, dünyadan başarılı örnekleri de değerlendirerek beş üniversitemizde başlattığımız "Yükseköğretimde İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması Projesi" bugün sayısı 15'e varan üniversitemizde devam ediyor. Sağlık alanında ihtisaslaşma faaliyetleri, tarım ve jeotermal çalışmalar, tarım ve hayvancılıkta farklılaşan bütünleşik kalkınma modeli, havza bazlı kalkınma, tekstil ve seramik, ormancılık ve tabiat turizmi gibi başlıklarda projelendirilmiş çalışmalar ve üniversite-kamu-belediyeler ve yerel unsurlar ile birlikte çalışma modelini uygulayarak, projelere bulundukları bölgenin kalkınması için yön vermekteler.
Jeotermal - 01.04.2021
KAEÜ'nün uygulayacağı 4 yıllık stratejik plan için paydaş kurumların görüşleri alındı
Farklılaşma stratejisi olarak belirledikleri "Tarım ve Jeotermal" alanında pilot üniversite seçildiklerini ve bu alandaki çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Karahocagil, stratejik planın son uygulama yılı olan 2021 yılında da amaç ve hedefleri gerçekleştirmek için gayret göstereceklerinin altını çizdi.
Jeotermal - 30.03.2021
Son Dakika | Turizmi Teşvik Kanunu'nda değişiklik teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu (3)
Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu'nda yapılan değişiklikle orman alanları, Hazinenin özel mülkiyetinde veya devletin hüküm ve tasarrufu altındaki taşınmazlarda, turizm tesisi yapılması amacıyla kiralama yapılamayacak, irtifak hakkı tesis edilemeyecek ve kullanma izni verilemeyecek.
Jeotermal - 26.03.2021
Elektrik üretimi ocakta yüzde 0,05 azaldı
Bu kaynakları sırasıyla rüzgar, jeotermal, biyokütle, taş kömürü, asfaltit, güneş ve fuel-oil izledi.
Jeotermal - 25.03.2021
Enerji ihaleleri Resmi Gazete'de yayımlandı
Öte yandan, Aydın'daki bazı jeotermal kaynak arama ve işletme sahaları da ihaleye çıkarıldı.
Jeotermal - 24.03.2021
Jeotermal kaynak ve doğal mineralli su arama sahaları ihale edilecek
Osmaniye'de bulunan 11 jeotermal kaynak ve doğal mineralli su arama ve işletme sahası ihaleye çıkarıldı.
Jeotermal - 23.03.2021
Kipaş Holding enerji üretiminde hedef büyüttü
Rapora göre Kipaş Holding'e bağlı enerji yatırımları ilk yüzde, 50'nci sırada yer aldığının aktarıldığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Kipaş Holding enerji yatırımlarıyla sektörde kendisinden söz ettiren bir konumda. Aydın - İzmir bölgelerinde faaliyet gösteren, Kipaş Holding Enerji Grubu şirketlerinden, Maren Maraş Elektrik Üretim Sanayi ve Tic. A.Ş'nin 7 adet, KÇS Kahramanmaraş Çimento Beton Sanayi ve Madencilik İşletmeleri A.Ş'nin 2 adet ve Kiper Elektrik Üretim A.Ş'nin 1 adet olmak üzere toplamda 10 adet jeotermal elektrik üretim tesisi bulunmaktadır.
Jeotermal - 23.03.2021
Sivas'ın ilk jeotermal serasında domates hasadı yapıldı
Sivas'ta Sıcak Çermik'in termal suyuyla ısıtılan ve soğuğuyla bilinen kentin ilk jeotermal serasında yetiştirilen domateslerin hasadına başlandı.
Jeotermal - 22.03.2021
Erzincan'da kurdukları topraksız serada yetiştirdikleri marulları Doğu Anadolu'ya pazarlıyorlar
Bakanlık tarafından sera üretimine büyük destekler verildiğini hatırlatan Şahin, şunları kaydetti: "Örtü altı üretimde Erzincan'da güzel bir noktaya gelmiş bulunuyoruz. Şu anda burada seracılığın bir başka örneği olan topraksız tarım yapılmakta. Erzincan'da çetin geçen kış şartlarına rağmen iki girişimci arkadaşlarımız topraksız tarımla üretimlerine devam ettiler. İlk hasatlarını 45 günde yaptılar ve şu anda ise ikinci ürünlerini bir hafta önce dikerek sürdürdüler. Bu tip üretimlerin artarak devam etmesini istiyoruz." Şahin, kentte jeotermal suyla topraksız tarım yapılması için çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, "Bölgemizde bunun yapılması için 2 yıl önce çalışmalara başladık.
Jeotermal - 22.03.2021
Ağrı'da jeotermal kaynak sahaları ihale edilecek
Ağrı'nın Patnos, Doğubayazıt ve Taşlıçay ilçelerinde jeotermal kaynak sahaları ihale edilecek.
Jeotermal - 20.03.2021
İzlanda'da 900 yıldır uykuda olan volkanik sistem lav püskürttü
Başkent Reykjavik'e çok yakın bir turizm merkezi olan Blue Lagoon jeotermal kaplıcasından da lavın yer yüzüne ulaşması ile oluşan duman görülebildi.
Jeotermal - 19.03.2021
Son Dakika | Bakan Dönmez, Fatih'in "Amasra-1" kuyusunda nisanda keşif amaçlı sondaja başlayacağını söyledi Açıklaması
"Kurulu gücümüzün yarısından fazlası yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor" Türkiye olarak özellikle son yıllarda yerli ve yenilenebilir enerjiye ciddi ağırlık verdiklerini vurgulayan Dönmez, şunları kaydetti: "Şu anda Türkiye'de 96 bin megavat kurulu gücümüz var. Yerli ve yenilenebilir kurulu gücümüz yüzde 60'ları aşmış durumda. Üretimde de bunun etkisini görüyoruz. Yenilenebilire de baktığımızda yaklaşık olarak kurulu gücümüzün yarısından fazlası yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor. Şu anda içerisinde bulunduğumuz hidroelektrik santrali, rüzgar, güneş, jeotermal santrallerimiz, hepsi yenilenebilir enerji kaynaklarımızı oluşturuyor.
Jeotermal - 18.03.2021
Son Dakika | İş Portföy ve J.P. Morgan iş birliğinde Yenilenebilir Enerji Karma Fon yatırımcılara sunuldu
Yeni iş birliğinin ortaya koyduğu ilk ürün olan İş Portföy Yenilenebilir Enerji Karma Fon; güneş, rüzgar, biyo ve jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının sürdürülebilir enerji politikaları doğrultusunda artan kullanımı ile ortaya çıkan küresel ve yerel yatırım fırsatlarına erişim sağlıyor.
Jeotermal - 17.03.2021
Jeotermal kaplıca tesisi etüt çalışmaları başlatıldı
Siirt'te, AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve Lineer Metal AŞ Onursal Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay'ın girişimleriyle yapılacak jeotermal kaplıca tesisinin etüt çalışmaları başlatıldı.
Jeotermal - 17.03.2021
Türkiye'nin en büyük elektrik üretim şirketleri belli oldu
Elektrik üretiminde rüzgar, güneş ve jeotermal kaynakların payı 2019'daki yüzde 13 seviyesinden geçen yıl yüzde 20'ye yükseldi.
Jeotermal - 15.03.2021
Gaziantep enerjisini doğadan alacak
Rüzgar enerjisine yönelik de ekiplerin çalışmalar yaptığını, yakın zamanda bu anlamda da yatırımlarının olacağını aktaran Şahin, kentte keşfedilen jeotermal kaynağın nasıl değerlendirileceği yönünde de araştırmaların devam ettiğini kaydetti.
Jeotermal - 13.03.2021
Zorlu Enerji rüzgar enerji kapasitesini arttırıyor
Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanındaki öncü şirketlerinden Zorlu Enerji, gelecek nesillere sürdürülebilir bir dünya bırakmak ve küresel iklim krizi ile mücadele amacıyla yenilenebilir enerji yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Türkiye'deki kurulu gücünün yüzde 87'si, elektrik üretiminin ise yüzde 100'ü yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanan şirket; jeotermalden güneşe, rüzgardan elektrikli otomobil şarj istasyonuna kadar geniş bir yelpazede faaliyetlerini sürdürüyor ve yatırımlarını geliştirmeye devam ediyor.
Jeotermal - 11.03.2021
Son dakika haberleri! Jeotermal yönetmeliğindeki değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlandı
Son dakika haberleri: Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu Uygulama Yönetmeliğinde yapılan değişiklik kapsamında büyükşehirlerde yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları, büyükşehir belediyesi bulunmayan illerde ise il özel idareleri ilgili jeotermal sayaçları gerek gördüğünde resen denetleyebilecek.
Jeotermal - 10.03.2021
Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (3)
"Yenilenebilir enerji kurulu gücünde dünyada 13'üncü, Avrupa'da 6'ncı sıradayız" Rüzgar, enerji, güneş ve jeotermal enerji kurulu gücünün 18 yıl önce sadece 36 megavat iken bugün bu rakamın 17 bin 437 megavat olduğunu aktaran Erdoğan, "Artık karşımızda, geçtiğimiz yıl kullandığı elektriğin yüzde 63'ünü yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elde eden bir Türkiye var.
Jeotermal - 10.03.2021
Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (2)
Türkiye'nin, yenilenebilir enerji başta olmak üzere, gerçekleştirdiği enerji yatırımlarıyla, bu alanda dünyada en büyük atılımları yapan ülkelerden olduğuna işaret eden Erdoğan, güneşten suya, rüzgardan jeotermal kaynaklara kadar enerji üretebilecek tüm imkanlardan yararlandıklarını belirtti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Jeotermal Haberleri | Jeotermal Haber - Haberler - Sayfa 2 - Jeotermal haberleri, son dakika jeotermal haber ve gelişmeleri burada. Jeotermal Enerji Derneği Başkanlığı'na Ali Kındap seçildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 11.5.2021 11:35:53. #1.15#

title