Japonya, Silah İhracat Yasağını Kaldıracak
Haberler » Dünya » Japonya, Silah İhracat Yasağını Kaldıracak - Haberler

Japonya, Silah İhracat Yasağını Kaldıracak

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, 47 yıllık silah ihracat yasağını kaldıracağını söyledi.

Japonya, Silah İhracat Yasağını Kaldıracak

Başbakanı Şinzo Abe, 47 yıllık silah ihracat yasağını kaldıracağını söyledi. Geçen aylarda askeri çatışma içerisinde olan ya da girme riski bulunan ülkelere silah satılmamasına yönelik yasağı gözden geçirebileceklerini ifade eden Japon hükümeti, söz konusu yasağı kaldıracaklarını duyurdu.

Başbakan Abe, yaptığı açıklamada söz konusu yasağı kaldırmakla beraber, ihracatı genişletmeyi düşündüklerini ifade etti.

ŞİMDİYE KADAR 3 PRENSİP İLE YASAKLIYORLARDI

Japonya şimdiye kadar silah ihracatını 3 prensip ile yasaklıyordu. Komünist rejim ile yönetilen ülkelere, Birleşmiş Milletler tarafından ambargo uygulanan ülkeler ve uluslararası çatışma bölgesi olarak kabul edilen veyahut bu ihtimalin olduğu ülkelere silah satışını yasaklaya gelen yönetimi bu kurallarda bazı esnekliklere gitti. “Uluslararası çatışma bölgesi olarak kabul edilen veyahut bu ihtimalin olduğu ülkeler” prensibini “Hali hazırda çatışmanın devam ettiği” yönünde değişmesi ile silah ihracatının önü açılmış oldu.

MUHAFAZAKARLAR "GEÇ ATILMIŞ ADIM" DEDİ

Uzmanlar Japonya’nın bu yeni girişiminin Çin’e karşı atılmış bir adım olarak görüyor. Öte yandan son zamanlarda ekonomik sıkıntı çeken Tokyo yönetiminin bu pazardan alacağı dilim ile biraz rahatlayacağı yorumları yapıldı. Japonya’daki muhafazakar kesim ise her geçen gün artan güvenlik sorununa karşı geç atılmış bir adım olarak değerlendirdi.

Kaynak: CİHAN

Manşet

Haberler

Dünya

Son Dakika Haberleri