Ölüme de yeni normal geldi! Japonya 'akıllı cenaze' sistemini devreye soktu
BBC

Ölüme de yeni normal geldi! Japonya 'akıllı cenaze' sistemini devreye soktu

Salgın nedeniyle Japonya'da bir araya gelemeyen aile üyeleri, merhumları anmak ve törenlerini düzenleyebilmek için 'akıllı cenaze' sistemi geliştirdiler. Sistem 'Zoom', 'akıllı robot', 'cenaze oteli' ve 'WhatsApp' gibi pek çok farklı seçenek sunuyor.

Ölüme de yeni normal geldi! Japonya 'akıllı cenaze' sistemini devreye soktu
31.07.2020 07:57 | Son Güncelleme: 01.08.2020 11:38

Hayattaki rutini derinden etkileyen koronavirüs, insanların yaşamlarını olduğu kadar ölümlerini de etkiliyor. Bunun en son örneği, cenaze merasimlerinin değişime uğradığı Japonya'da sayısı artan 'akıllı cenazeler' oldu.

Japonya'da cenazeler çok özel ve oldukça detaylı kurallara bağlı törenler olarak kabul ediliyor. Vefat eden kişi, son geceyi evinde ailesiyle beraber geçirip ertesi sabah önce cenaze töreninin yapılacağı mekana, ardından da krematoryuma götürülüyor.

CENAZELER 'ZOOM' ÜZERİNDEN TAKİP EDİLİYOR

Ancak koronavirüs salgını nedeniyle Japonya'daki pek çok cenaze evi bu işlemde baştan sona değişiklikler yapmak durumunda kaldı. Yasaklar yüzünden fiziksel olarak törende hazır bulunamayan kişilerin isteğine uyularak 'Zoom' üzerinden takip edilen cenazeler, artık yeni bir ticaret yöntemi haline geldi.

Tokyo'daki Life Ending Technologies firması, şimdiye dek 50'den fazla 'akıllı cenaze' organize etti. Firmaya göre özellikle 2 Nisan'da ilan edilen acil durumda eyaletler arası seyahatlerin yasaklanması sonrası, çok fazla insan yakınlarının cenazelerine katılamadı.

Yayın üzerinden cenazeye katılan kişiler, bilgisayar ekranının karşısına geçip töreni izleyebiliyor ve vefat eden kişinin ruhuna tütsü yakabiliyorlar.

Nagoya'da bir cenaze evi işleten Yuki Nişida, yurt dışında yaşayan ve salgın nedeniyle Japonya'ya zamanında geri dönemeyen müşterisinden şu sözlerle bahsetti:

"Cenaze merasiminin amacı, toplanan dost ve akrabaların vefat eden kişinin ne düşündüğünü ve nasıl yaşadığını yad etmeleri olduğuna göre bunu sanal ortamda gerçekleştirmeleri de mümkün."

Ölüme de yeni normal geldi! Japonya 'akıllı cenaze' sistemini devreye soktu

'CENAZE OTELLERİ' VAR

Osaka'da bulunan Hotel Relation çok farklı bir otel. Müşteri olarak sadece yeni vefat etmiş kişileri kabul ediyor. Bu 'cenaze oteli' bünyesinde, rezervasyonu yapılan cenazelerde hayatını kaybeden kişinin yakınları, tabutların yanında kısa bir süre de olsa emniyetli bir biçimde yas tutuyor.

MERHUMUN ÜZÜLMESİNİ İSTEMİYORLAR

Uzmanlara göre cenazeler, yakınların birbiriyle konuşup üzüntülerini hafifletmelerine aracı oluyor. Cenaze uzmanı Chisato Sawa, "Cenazeye katılım düştükçe ve merhum kişiyle yeterince zaman geçirip veda etme imkanı ortadan kalktıkça merhumun yakınlarının yaşadığı üzüntünün daha da derinleşmesinden endişe ediyorum." diyor.

Japonya'nın Hokkaido adasındaki bir başka örnekte de cenaze evi, koronavirüsten ölen 80 yaşındaki bir kadının, karantina nedeniyle evinden ayrılamayan oğluna töreni ekrandan izletip annesinin küllerini eve teslim etti.

MEVLÜTLERİ DE VAR

Cenazeden 49 gün sonra yapılan ve yakın akraba ve arkadaşların katıldığı "mevlüt" tarzı törenlerde bir rahibin Budist duaları (sutra) okuması da bir Japon geleneği.

Ancak bu görevin de salgın tehlikesi nedeniyle yok olmasını istemeyenler, salgının ortaya çıkmasından önce geliştirilen Japonya'nın ilk robot rahibi Budist Pepper ile ilk android rahip Mindar'a salgınla beraber daha çok iş düşeceğini ön görüyorlar.

Japonya'da WhatsApp benzeri ücretsiz bir uygulama olan Line'da vaaz veren ve dua okuyan rahipler de mevcut.

BBC
Haber Yorumları (1)
YAHYA: Süper fikir.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Ölüme de yeni normal geldi! Japonya 'akıllı cenaze' sistemini devreye soktu - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.9.2020 22:49:40. #1.14#
title