Japonya'da Tarihi Sel Felaketi: 127 Ölü, Onlarca Kayıp
BBC

Japonya'da Tarihi Sel Felaketi: 127 Ölü, Onlarca Kayıp

Japonya'da hükümetin açıklamasına göre, ülkenin güneybatısında etkili olan şiddetli yağışın neden olduğu sel ve toprak kaymalarında ölenlerin sayısı 127'ye yükseldi.

Hükümet, ülkenin güneybatısında etkili olan aşırı şiddetli yağışın neden olduğu sel ve toprak kaymalarında ölenlerin sayısının en az 127 olduğunu açıkladı. Japonya devlet televizyonu NHK'ya göre 63 kişi de kayıp.

SON YILLARIN EN BÜYÜK FELAKETİ

Yetkililer son 36 yılın en büyük sel felaketiyle karşı karşıya olduklarını söylüyor. Hükümet sel ve toprak kaymaları sonrası süren kurtarma çalışmalarına ilk olarak yaklaşık 4 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı.

200 BİN KİŞİ SUSUZ KALDI

Perşembe gününden bu yana Batı Japonya, Temmuz ayı ortalamasının üç katı yağış aldı.

Toprak ve çamur altında kalanları arama çalışmaları, yağmurun durmasıyla hız kazandı. Sıcaklıklar yükselirken, yaklaşık 200 bin kişi ise sel nedeniyle susuz kaldı.

5 MİLYON KİŞİYE EVLERİNİ TERK ETMESİ SÖYLENDİ

Hiroshima ve bölgedeki diğer yerlerde yağışla şişen nehirler setlerini aştı. Ölümlerin büyük bölümü Hiroshima çevresinde meydana geldi.

Yağmurun şiddetini artırmasıyla yaklaşık 5 milyon kişiye evlerini terk ederek daha güvenli bölgelere gitmeleri uyarısı yapılmıştı ancak zorunlu olmayan bu uyarı ardından birçok kişi evinde kalmayı tercih etmişti.

BAŞBAKAN GEZİLERİNİ İPTAL ETTİ

Arama kurtarma çalışmalarına 70 bini aşkın polis, itfaiyeci ve sivil savunma görevlisi katılıyor. Japonya Başbakanı Shinzo Abe de felaket nedeniyle yurt dışı gezilerini iptal etti.

Bazı bölgelerde toprak kayması riskinin sürdüğü belirtildi.

BBC