Japonya'da G -8 Zirvesi Protestosu

Japonya'da G -8 Zirvesi Protestosu

Japonya'da Binlerce Kişi, Ülkede Gelecek Hafta Başlayacak G -8 Zirvesini Protesto Etmek İçin Sapporo Kentinde Sokaklara Döküldü.

Japonya'da G -8 Zirvesi Protestosu

Japonya'da binlerce kişi, ülkede gelecek hafta başlayacak G-8 zirvesini protesto etmek için Sapporo kentinde sokaklara döküldü.

Japon ve yabancı eylemcilerden oluşan kalabalık, bir buçuk saat süren yürüyüşleri sırasında, "G-8 Sonlandırılsın" yazılı pankartlar taşıdı ve "Zengin ülkelerin zirvesine karşıyız" sloganları attı.

Göstericiler arasında Japonların ulusal kıyafeti kimono ve Ainu halkının yöresel kıyafetlerini giyenler bulunduğu görülerken, emniyetten bir kaynak göstericilerin 2-3 bin kişi olduğunu bildirdi.

Yürüyüş sırasında sıkı güvenlik önlemleri alan Japon polisinin 4 Japonu tutukladığı belirtildi.

Polisin yürüyüşü çeken Reuters ajansının kameramanını da götürdüğü belirtilirken, kameramanın tutuklanananlar arasında olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Japonya, 7-9 Temmuzda tatil beldesi Toyako'da yapılacak G-8 zirvesi sırasında protesto gösterilerinde olaylar çıkmasından ve olası terörist saldırılardan duyduğu endişe nedeniyle ülke çapında güvenliğin artırılması için 283 milyon dolar harcadı. Hakkaido adasına 21 bin Japon polisi yerleştirildi.

İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Rusya ve ABD liderlerini bir araya getiren G-8 zirveleri, her yıl protesto gösterilerine tanıklık ediyor.

Kaynak: AA