Japonya'da Çocuk Kıtlığı

Japonya'da Çocukların Sayısı Tarihin En Alt Seviyesine İndi. Ülkede Çocuk Sayısı 27 Senedir Aralıksız Olarak Azalıyor. Bu da Japonya'da Nüfusun Ne Kadar Büyük Bir Hızla Yaşlandığını Ortaya Koyuyor.

05.05.2008 10:33 | Son Güncelleme: 05.05.2008 10:33
Japonya'da Çocuk Kıtlığı

Japonya'da çocukların sayısı tarihin en alt seviyesine indi. Ülkede çocuk sayısı 27 senedir aralıksız olarak azalıyor. Bu da Japonya'da nüfusun ne kadar büyük bir hızla yaşlandığını ortaya koyuyor.

İçişleri Bakanlığı'nın Japonya'da milli tatil günü olan 5 Mayıs Çocuk Günü dolayısıyla yayımladığı verilere göre 14 yaşından küçük çocukların sayısı 1 Nisan'da 17 milyon 250 bin. Bu, geçen seneye göre 130 binlik bir azalmaya tekabül ediyor. Çocuk sayısı, sayımın yapıldığı 1950'den bu yana en düşük rakam olarak gerçekleşti. Çocukların nüfusa oranı da yüzde 13,5'a indi. Bu da yine 34 senenin en düşük rakamı.

Japonya dünyada en yaşlı nüfusa sahip ülkelerden biri. Gençler hayat ve kariyerlerini olumsuz etkileyeceği düşüncesiyle aile kurmaya yanaşmıyor. Ülkede nüfus 2005 senesinden bu yana azalıyor. Ülkede nüfus azalmasını düşüşü durduracak kadar çocuk doğmuyor. Nüfusun azalmaması için kadın başına 2,07 doğum gerekirken bu sayı halen 1,3'le bunun çok altında. Hükümet, doğum oranlarındaki düşüşün muazzam derecede iş gücü kaybına da yol açacağı uyarısında bulundu.

(İHA-EA-EA-D)

Kaynak: İHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
title