Japon Elektronik Devi Nec Türkiye'de

Japon Elektronik Devi Nec (Nippon Electronic Company) Computers, Özel Bilgi İşlem A.ş. İşbirliğiyle Türkiye Pazarına Girdi.

Japon Elektronik Devi Nec Türkiye'de

Japon elektronik devi NEC (Nippon Electronic Company) Computers, Özel Bilgi İşlem A.Ş. işbirliğiyle Türkiye pazarına girdi.

Konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan NEC Computers Avrupa, Orta Doğu, Afrika (EMEA) Başkanı Johan C. G. Degroote, NEC'in 150 bin çalışana sahip, 40 milyar cirosu olan ve bunun yaklaşık yüzde 7'sini Ar-Ge'ye ayıran, teknoloji ve yeniliğin hakim bulunduğu bir şirket olduğunu bildirdi.

NEC'in sadece çevre açısından değil aynı zamanda ekonomik olarak da ülkelere katkıda bulunmaya çalıştığını ifade eden Degroote, şirketin üretimi Avrupa'da yaptığını, piyasaya yakınlıktan dolayı, ihtiyaçları görerek kendilerini ayarlayabildiklerini kaydetti.

TÜRKİYE'DE ÜRETİM YOK

Degroote, “Türkiye'de daha sonra 'üretim' biçiminde yatırım yapmayı planlayıp planlamadıkları” şeklindeki soruyu, “Türkiye'de yatırım know-how ve bilgi transferi konularında olacak. Üretimin yerini, Avrupa'dan Türkiye'ye getirmek gibi bir plan yok” şeklinde yanıtladı.

Özel Bilgi İşlem A.Ş. Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi (CEO) Güven Özek de NEC'in çok yönlü ürün ve çözümlere sahip bir şirket olduğunu, şirketin sadece notebook, PC ürünlerini değil virtual PC (sanal bilgisayar), backup üniteleri gibi tüm ürünlerini Türkiye'de satışa sunacaklarını bildirdi. NEC'in müşterilerin taleplerine göre de üretim yapabilen bir şirket olduğunu anlatan Özek, Özel Bilgi İşlem A.Ş. olarak, Türkiye'de satışın yanı sıra, şirketin teknik servisini de üstlendiklerini belirtti.

Özek, işbirliğiyle 70'e yakın istihdam sağlayacaklarını ifade ederek, “İşbirliği ile Türkiye pazarında, notebookta ilk 7-8'e, PC'de ilk 10'a, server'da ilk 3'e girmeyi hedefliyoruz. Thin client'ta (ince işlemci) zaten 1. sıradayız” dedi.