Japon Arabaları, ABD'de Müşteri Memnuniyetinin En Çok Olduğu Araçlar

Japon Arabaları, ABD'de Müşteri Memnuniyetinin En Çok Olduğu Araçlar

Yapılan Araştırmalar, ABD'de Müşteri Memnuniyetinin En Çok Olduğu Araçların Halen Japon Arabalarında Olduğunu Ortaya Koydu.

Japon Arabaları, ABD'de Müşteri Memnuniyetinin En Çok Olduğu Araçlar

Yapılan araştırmalar, ABD'de müşteri memnuniyetinin en çok olduğu araçların halen Japon arabalarında olduğunu ortaya koydu.

Müşteri memnuniyetinin en çok olduğu 39 araçtan 18'i Japon markalı araçlar olarak belirlenirken bunun 10'u Toyota markalı araçlar oldu. Güney Kore arabaları da ABD'de müşteri memnuniyeti bakımından üst sıralarda geldi. Milli Araştırma Merkezi Tüketici Raporu'nda yayımlanan listede Hyundai'nin lüks sedan modeli Azera'la jipi Sante Fe de ilk kez yer aldı.

ABD'nin 3 büyük otomotiv şirketi ise yine de listenin alt sıralarında yer aldı. Sahip oldukları araçtan bir daha alıp almayacaklarının sorulduğu soruya göre şekillenen listede Amerikan araçları "en az memnuniyet sağlanan araçlar" olarak listenin alt sıralarını kapladı. Müşteri memnuniyetinin en az olduğu 22 modelden 20'si ABD'deki General Motors, Ford ve Chrysler şirketlerine ait.

Spor arabalarda ise Avrupa ülkelerinin modellerinin hakimiyeti görüldü. Bu kategoride en üst sıradaki 14 araçtan 10'u Avrupalı modeller olarak belirlendi. Fakat Avrupa'nın en önemli markaları arasında olan Jaguar, Land Rover, Mercedes-Benz, Saab ve Volvo'nun genel olarak araçlarda müşteri memnuniyetinin en fazla olduğu sıralarda yer alamadıkları dikkat çekti.

Toyota'nın hibrid aracı Prius art arda 4. kez en memnun kalınan araç seçildi. Bu araçtan bir daha alacağını söyleyenlerin oranı yüzde 92 olarak belirlendi. Bunu BMW'nin 335i coupe/convertible ve Porsche'nin Boxster'ı sırasıyla yüzde 91 ve 90 oranıyla takip etti.

Minivan sahipleri arasındaki oylamada da GM'nin Buick, Chevrolet ve Saturn markaları yüzde 34'lük oranla en az memnun kalınan araçlar olarak ortaya çıktı.

Araştırma 300 ayrı modelden 415 bin araç üzerinden yapıldı.

(AFP-EA-EA-ÖZ-D)