Jan Nahum: Türkiye Artık Marka Yaratma Aşamasına Geçmeli

Jan Nahum: Türkiye Artık Marka Yaratma Aşamasına Geçmeli

İsviçre'nin Cenevre Kentinde Düzenlenen Konferansa Katılan Hexagon Danışmanlık Yönetim Kurulu Baikanı Jan Nahum, Türk Ekonomisinin Artık Üretimden Marka Yaratma Aşamasına Geçmesi Gerektiğini Söyledi.

Jan Nahum: Türkiye Artık Marka Yaratma Aşamasına Geçmeli

İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen konferansa katılan Hexagon Danışmanlık Yönetim Kurulu Baikanı Jan Nahum, Türk ekonomisinin artık üretimden marka yaratma aşamasına geçmesi gerektiğini söyledi.

İsviçre-Türkiye Ticaret Odası tarafından Intercontinental Otel'de düzenlenen 'Türk Ekonomisi ve Endiüstrisi' konulu konferansa Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Alev Kılıç, BM nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Ahmet Üzümcü ve Cenevre Baskonsolosu Cemil Ferhat Karaman ile Isviçre'de bulunan sirketlerin üst düzey yetkilileri katıldı. Isviçre'nin ünlü ve büyük bankalarından Union Banques Suisse (UBS), Credit Suisse (CS), Credit Agricole ve Credit Europe Bank ile Finansbank'ın üst düzey yöneticileri de konferansta hazır bulundu.

Nahum, konferansta yaptığı konuşmada, taşeronlukla yürütülen Türk sanayisinde üretimin artmasıiçin yedek parça ve hammadde üretiminin de artırılması gerektiğini söyledi. Üretimin kaliteyi de beraberinde getirmesi gerektiğini vurgulayan Nahum, "Gümrük Birligi Anlaşması'nın 10'uncu yılında Avrupa'nin 3'üncü büyük otomobil ihracatçısı durumundayız. 1 milyon araba ihraç etme planları yapıyoruz" dedi.

Dış ticaret açığının kapanması içn Türk sanayisinin yüzde 30 daha verimli çalışması gerektiğini vurgulayan Nahum, "Sanayide 40 yıllık hamle yapma çabasi içindeyiz. Artık Türkiye'nin üretimden ürün ve marka yaratımına geçmesi gerekir. Şu anda Türkiye'nin ekonomisi iyi yolda, sıcak para var. Türkiye'nin kuruluşunun 100'üncü yılını kutlarken 'üreten bir Türkiye' olması gerekir, aksini düşünemiyorum Türkiye'nin artık uzun vadeli düşünmesi gerekiyor ve biz bunu başaracak güçteyiz" diye konuştu.

İsviçre-Türkiye Ticaret Odası Başkanı Marcel Cavaliero ise konuşmasında konferansların devam edeceğini belirtti. Cavaliero, "Burada yabancılara ve yatırımcılara Türk ekonomisi hakkında bilgi vereceğiz ve onları Türkiye'ye davet edecegiz" dedi.

Kaynak: DHA