İZTO Başkanvekili Kazanoğlu: EXPO maratonunda son 100 metreye girdik

İZTO Başkanvekili Kazanoğlu: EXPO maratonunda son 100 metreye girdik

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanvekili Akın Kazançoğlu, EXPO 2015 için son 100 metreye girildiğini söyledi. İZTO aylık olağan meclis toplantısında konuşan Kazançoğlu, Oda olarak 16 yıldır EXPO için mücadele verdiklerini ifade etti. 31 Mart Pazartesi günü Paris'de yapılacak oylamade delegelerin İzmir ile Milano arasında seçimini yapacağını kaydeden Kazançoğlu, İzmir'in EXPO'ya ev...

İZTO Başkanvekili Kazanoğlu: EXPO maratonunda son 100 metreye girdik

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanvekili Akın Kazançoğlu, EXPO 2015 için son 100 metreye girildiğini söyledi. İZTO aylık olağan meclis toplantısında konuşan Kazançoğlu, Oda olarak 16 yıldır EXPO için mücadele verdiklerini ifade etti. 31 Mart Pazartesi günü Paris'de yapılacak oylamade delegelerin İzmir ile Milano arasında seçimini yapacağını kaydeden Kazançoğlu, İzmir'in EXPO'ya ev sahipliği yapmak için Hükümet, yerel yönetimler, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları olarak iyi bir hazırlık süreci yönetildiğini ifade etti.

Akın Kazançoğlu, konuşmasında Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğine de dikkat çekti. Sivil toplum kuruluşlarının yaptığı "Türkiye için Sağduyu" çağrısının ülkenin geleceği için önemli olduğunu belirten Kazançoğlu, çekişmelerin ülkeye zarar verdiğine dikkat çekti. Kazançoğlu, Türkiye'nin bu kritik dönemden hiç bir yara almadan çıkmasının herkesimin ortak dileği olduğuna dikkat çekti.

Toplantıda, meclis üyelerinden Yansı Eraslan, EXPO oylaması için oda kaynaklarıyla Paris'e gidilmesini eleştirdi. Gidenlerin oylamaya bir katkısının olamayacağını belirten Eraslan, "EXPO için oy verecek delegeler tercihlerini aylar öncesinden verdi. Bunun için de gerekenler yapıldı. Oylamaya katılmakla delegelerin tercihi değişmez" açıklamasında bulundu. Eraslan, meclis üyelerine oda kaynaklarıyla dizüstü bilgisayar verilmesini de eleştirdi.

Meclis üyesi Vasfi Çakıroğlu ise Oda hesaplarının Şubat 2008 sonu itibariyle durumlarını gösteren muvazene cetveli ve hesapları inceleme komisyonu raporuna itiraz ederek muhalefet şehri koydu. Oda hesapları konusunda bakanlık talimatlarının yerine getirilmediği belirten Çakıroğlu, komisyon başkanından, Ekonomi Üniversitesi Bahar Şenliği ve Hürriyet Kadın Kulübü sponsorluk bedelleri ile basın yayın reklam gideri, bina temizlik bakım onarım inşaat ve EXPO için harcanan yaklaşık 340 bin YTL'nin nasıl incelendiğinin açıklanmasını istedi.

Kaynak: CHA