İzmit'te 'kadın cinayetleri' protestosu

İzmit'te 'kadın cinayetleri' protestosu

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

İzmit'te 'kadın cinayetleri' protestosu İZMİT'te kadınlar Muğla'da öldürülen üniversite öğrencisi Pınar Gültekin için toplandı.

İzmit'te 'kadın cinayetleri' protestosu İZMİT'te kadınlar Muğla'da öldürülen üniversite öğrencisi Pınar Gültekin için toplandı. Kadınlar yaptıkları konuşmada İstanbul Sözleşmesi'ne vurgu yaptı.

Kocaeli Kadın Platformu ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Muğla'da öldürülen üniversite öğrencisi Pınar Gültekin için toplandı. İzmit Yürüyüş Yolu'nda gerçekleştirilen basın açıklamalarında İstanbul Sözleşmesi'ne vurgu yapıldı. Onlarca kadının katıldığı eylemde basın açıklamasını okuyan Yasemin Yılmaz, "Pınar maalesef ilk değil, ama son olması için biz kadınlar dün nasıl sokakları doldurduysak bugün de Türkiye'nin dört bir yanında sokakları dolduruyoruz. Çünkü erkek şiddettinin münferit olmadığını biliyoruz. İstanbul Sözleşmesi diyor ki, eğer şiddeti önleyemediyseniz, o zaman şiddete maruz bırakılanı koruyacak mekanizmalar geliştirin. Yani, bir kadın karakola gelip şiddete maruz kaldığını söylediyse, onu şiddet failinin yanına geri göndermeyin, kaldığı sığınma evinin adresini şiddet failine vermeyin, yeterli sayıda güvenli sığınma evleri, tecavüz kriz merkezleri açın diyor. İstanbul Sözleşmesi diyor ki, kovuşturma sürecini etkin yürütün. Yani şiddet failine takım elbise giydi diye iyi hal indirimi vermeyin, haksız tahrik indirimleri vermeyin, konuyla bağlantısı olmayan kadının özel yaşamına dair bilgileri mahkemenin konusu yapmayın, failleri aklamayın, 'Bir kereden bir şey olmaz' demeyin diyor" dedi.

İzmit'te 'kadın cinayetleri' protestosu
İzmit'te 'kadın cinayetleri' protestosu
İzmit'te 'kadın cinayetleri' protestosu
İzmit'te 'kadın cinayetleri' protestosu

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title