İzmirli Mobilyacılar Birlik Mesajı Verdi

İzmirli Mobilyacılar Birlik Mesajı Verdi

İzmir Mobilyacılar Odası ile İzmir Ticaret Odası'nın (İzto) Düzenlediği 1. Mobilya İstişare Toplantısı'ndan Birlik Mesajları Çıktı.

İzmirli Mobilyacılar Birlik Mesajı Verdi

İzmir Mobilyacılar Odası ile İzmir Ticaret Odası'nın (İZTO) düzenlediği 1. Mobilya İstişare Toplantısı'ndan birlik mesajları çıktı.

İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Tevfik Özdemir'in farklı odalar ile derneklere üye meslektaşlarının bir platformda buluşturulması teklifi kabul gördü ve ilk toplantı Ticaret Odası Meclis Salonunun da gerçekleştirildi.

Mobilya istişare toplantısının ilki, mobilyacı Mustafa Duğral'ın başkanlığında, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, Alfemo Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege ve Batı Anadolu Sanayici İş adamları Dernekleri Federasyonu (ESİDEF) Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, bazı odaların temsilcileri ile yaklaşık yüz kadar sektör temsilcisi ile gerçekleştirildi.

Türk mobilya sektörünün her geçen gün yıldızının parladığını belirten Tevfik Özdemir, 170'ten fazla ülkeye ihracat yapan, her yıl ortalama yüzde 8 büyüme ile ekonomik krizlere meydan okuyan mobilyacıların ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığını söyledi. Meslektaşlarının tasarım, markalaşma ve kurumsallaşma gibi sektörün yenilikçi ve çağdaş yönetim anlayışını benimseyerek yatırımlarını sürdürdüğüne dikkat çeken Özdemir, sektörün aydınlık geleceğini kurmak için problemlerin de net olarak masaya yatırılması gerektiğini ifade etti. Sektörde ciddi bir envanter sıkıntısı olduğunu belirten Özdemir, "Üye bilgilerimizi güncelleyerek sektörümüzün master planını oluşturmaya çalışıyoruz. Bu sayede kayıt dışı ekonominin de önüne geçilecek. Nitelikli eleman sıkıntısını açtığımız kurslarla aşmaya çalışıyoruz. Ülkemiz mobilya sanayinin en önemli sorunlarından biri her üreticinin direk tüketiciye ulaşmak isteği ile nihai ürün imal etmek arzusu nedeniyle gerekli olan yan sanayinin oluşamamasıdır. Bu konuda markalaşmanın arttırılması gerekmektedir. İhracatın arttırılması için pazar analizlerimiz sürüyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kazakistan gezimiz bu kapsamda gerçekleşti. Sektör temsilcilerimizle belirli periyotlarda bir araya geliyoruz. Sektörümüzün geleceğinin yapacağımız çalışmalarla bu günden daha iyi olacağına inanıyorum." şeklinde konuştu.

ESİDEF Başkanı Davulcuoğlu ise, toplantıya katılanların sorunlar ve çözüm yolları konusunda bilgi sahibi olduklarını ama hayata geçirilmesinde sıkıntılar çıktığını söyledi. Herkesin makam, mevki, büyük küçük ayırımı yapmadan taşın altına elini sokması gerektiğini belirten Başkan Davulcuoğlu, birlik olmadan bilinen sorunların dahi çözülemeyeceğini vurguladı.

Başkan Özdemir'in sektör temsilcileri ile ortak platform kurulması teklifine sıcak bakıldı. Mobilyacıların söz aldığı toplantıda istişare toplantılarının devam ettirilmesi istendi.

Kaynak: CHA