İzmirli Kadınlar Festivalde Buluştu

İzmirli Kadınlar Festivalde Buluştu
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

İzmir'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri, 6 gün sürecek 'Kadın Festvialiö açılışıyla başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kadının bilinçlendikçe ve hakkını aradıkca, gerek evde gerekse devlet kademelerinde baskı altında alınmak istendiğini, başta yöneticiler olmak üzere toplumun her kesiminin buna son vermesi gerektiğini söyledi.İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen '3. Kadın Festivaliö başladı. Kültürpark Uluslararası Fuar Alanı 4 Nolu Hol'deki festivalin açılış törenine, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, İzmir miletvekilleri Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu, CHP İl Başkanı Tacettin Bayır, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, Gaziemir Belediye Başkanı İbrahim Şenol, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Buca Beleidye Başkanı Ercan Tatı ve İzmirli kadınlar katıldı.

Kadın Festivali, açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, üç yıldır düzenledikleri bu festivalde kadın emeğini açtıkları standartlarla öne çıkarttıklarını, kadınların desteği ve sahiplenmesi ile bu festivalin giderek büyüyeceğini söyledi. Kocaoğlu, 'Biz ne yaparsak yapalım, ne kadar para harcayarak etkinlik düzenlersek düzenleyelim kadın haklarına yönelik etkinlikler kadınların desteği olmadan şovdan öteye geçmeyecektir. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin şov peşinde olmadığını dünya alem biliyorö dedi.

Son dönemde basında yer alan kadına yönelik şiddetlerin çok büyük bir çarpanla artığını endişe ve üzüntü içinde izlediğini belirten Başkan Kocaoğlu, 'Bunun bir geçiş süreci olmasını diliyorum. Çünkü kadın bilinçlendikte, hakkını aradıkça baskı altına alınmak isteniyor. Bu hem evde aile tarafından, hem de devlet kademelerinde bu şekilde yaşanıyor. Toplumun her kesimi başta yöneticiler olmak üzere her kademeden yöneticilerin bu işe 'Dur' denmesi gerekiyor. Ben bugün aile içerisinde ve toplumda şiddete maruz kalan, hayatını kaybeden kadınlarımızın kadın hakkı mücadelesindeki öncü güç olduğuna inanıyorum. Kadın hakları davasına katkılarının hepimizden fazla olduğuna inanıyorum. İnsan olarak yaşamak insan haklarından yararlanmak herkesin hakkı. İnsan haklarına bu pencereden bakmalı ve buna göre ezilenlere sahip çıkmak durumundayızö dedi.

Başkan Kocaoğlu, kadın hakları mücadelesini 1911'de başladığı gibi aynı şekilde Türkiye'nin en ileri en demokrat kenti İzmir'den başlatılması, büyütülmesi ve geliştirilmesi, Türkiye'ye örnek olması için mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Kocaoğlu 'Eksiğimiz çok. Düşüncelerimizin hepsini yerine getirdiğimizi söyleyemeyiz. İyi niyetle samimiyetle, sizlerle birlikte öğrenerek, öğreterek, gelişerek, geliştirerek ama mutlaka iyi niyetle kadın hakları yolunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kadına şiddeti lanetliyorum. Kadınlarımızın üzülmediği horlanmadığı şiddet cinayetlerine kurban gitmediği, dayak yemediği bir ülke özlemiyle, başarmak umut dileğiyle kadınlar gününüzü kutluyorumö dedi.

Aziz Kocaoğlu, 60 yaş ulaşım kartları ve itfaiye sınavını kazanan gençlerle ilgili sürecin Ak Partili milletvekilleri tarafından siyasi polemik haline dönüştürüldüğünü söyledi. Sayıştay'ın 60 yaş kartlarıyla ilgili 2011'deki yönetmelik değişikliğin onaylamadığını, bunun üzerine Büyükşehir Belediye Meclisi'nden 60 yaş ve üzeri kişilere indirimli kart verilmesi için Bakanlar Kurulu kararı alınmasıyla ilgili temenni kararı aldıklarını söyledi. Ayrıca, sabah ve akşam yolcu yoğunluğunun fazla olmadığı saatlerde geçerli olması için aldıkları ikinci bir kararı da Sayıştay onayına gönderdiklerini belirten Kocaoğlu '60 yaş kartı bugün için uygulanamaz. Bakanlar Kurulu'ndan onay bekliyoruz. İktidar partisinin milletvekillerine düşen görev bu konu üzerinde siyasi rant sağlamak için kafaları bulandırıcı açıklamalar yapmak yerine, Bakanlar Kurulu'na girişimde bulunup bu kararın çıkmasını sağlamaktır. İnsanların moralini bozmak yerine onlara düşen görev budurö dedi.

İTFAİYECİ ADAYLARINI SOĞUKTA YATIRAN KİM

Konak Meydanı'nda eylemlerini sürdüren 286 itfaiyecilik sınavını kazanan gençlerle ilgili de konuşan Kocaoğlu, Danıştay'ın sınavla ilgili yönetmelik maddesini iptal etmesiyle Büyükşehir Belediyesi'nin bu gençlerle ilgili atama yetkisinin dondurulduğunu söyledi. Yasal süreç tamamlanana kadar gençlerin mağduriyetini gidermek için gençleri İZELMAN şirketinde işe almaya önerdiklerini söyledi. Kocaoğlu 'Kabul etmediler. Bunun arkasında ne var. Eğer işsizlerse kabul etmeleri lazım. Süreç sonunda itfaiyeci memuru yapmak için de söz veriyorum. Zaten yasal hakları da var. Bunu kim nasıl organize eder Kim bu 20-25 genci Konak Meydanı'na soğuk havada niye yatırır, işkence eder Kim ömürlerinin sonuna kadar çalışacakları kurumlarla polemik yarattırır. Anlamak mümkün değil. Bu gençlerin anne ve babalarına sesleniyorum. Eğer işe ihtiyaçları varsa gelsinler çalışsınlar. Hiçbir hakları kaybolmayacak. İşe ihtiyaçları yoksa zaten ne yaparlarsa yapsınlarö dedi.

Aziz Kocaoğlu'nun konuşmasının ardından 100. Yıl Olgunlaşma Enstitüsü'nün 'Geçmişten Günümüze Kadınö konulu defile sahnelendi. Kadın Festivali'nin açılış kurdelesini Başkan Kocaoğlu'nun eşie Dr. Türkegül Kocaoğlu ve ilçe belediye başkanl eşleri kesti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ilçe belediye başkanları daha sonra İzmirli kadınlar tarafından hazırlanan el ürünlerinin sergilendiği stantları dolaştı.

İzmirli Kadınlar Festivalde Buluştu
İzmirli Kadınlar Festivalde Buluştu
İzmirli Kadınlar Festivalde Buluştu

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Çok Okunan Haberler

title