İzmirli Doktorlardan BM'ye Teklif: 14 Mart 'Dünya Tıp Bayramı' Olsun - Haberler
Haberi Paylaş

İzmirli Doktorlardan BM'ye Teklif: 14 Mart 'Dünya Tıp Bayramı' Olsun

AA - Haberler | Güncel
İzmirli Doktorlardan BM'ye Teklif: 14 Mart 'Dünya Tıp Bayramı' Olsun

İzmirli bir grup doktor, 14 Mart'ın yalnızca Türkiye'de değil dünyada da "Tıp Bayramı ve Sağlık Çalışanları Günü" olarak kutlanması önerisini Birleşmiş Milletler'e iletti.

İzmir Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Zeki Hozer, bir grup hekimle birlikte, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a mektup yazarak, 14 Mart'ın dünya genelinde özel bir gün olarak kutlanmasını istedi.

AZİZ SANCAR'I ÖRNEK VERDİLER

Hozer, mektubu tıbbın yanı sıra Hipokrat, Galeneus ve Akslepeion'un doğdukları, mesleklerini icra ettikleri ve yaşadıkları Ege kıyılarından yazdıklarını, geçen yıl Nobel ödülünü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın da Türkiye'de tıp eğitimi aldığını belirtti.

BAN Kİ-MOON RESMİ TEKLİF CEVABI

BM'ye üye tüm ülkelerde tıp mesleği ve tıp dokturluğunun saygın ve el üstünde tutulan bir meslek olduğu, tıp doktorlarının özverili çalışmaları ve bunların sonucunda oluşan artı değerlerin BM'nin kuruluş ülküsü ve idealleriyle örtüştüğü ifade edilen mektupta, 14 Mart'ın Türkiye'de her yıl "Tıp Bayramı" olarak kutlandığı, bu günün dünyada "Tıp Bayramı ve Sağlık Çalışanları Günü" olarak kutlanması öneriside bulunuldu.

Ban Ki-mun ise mektuba yanıt olarak, bu önerinin resmi teklif olarak BM Türkiye Daimi Delegesi tarafından sunulması gerektiğini bildirdi.İzmirli doktorlar, bunun üzerine öneriyi BM Türkiye Daimi Delegesi ve Büyükelçi Yaşat Halit Çevik'e iletti.

AA - Son Dakika Haberleri
500