İzmir1bakan Yıldırım: Kentsel Dönüşüm İzmir'den Başlayacak

İzmir1bakan Yıldırım: Kentsel Dönüşüm İzmir'den Başlayacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile birlikte Türkiye'deki kentsel dönüşümün örnek projelerini İzmir'den başlatacaklarını duyurdu.

İzmir1bakan Yıldırım: Kentsel Dönüşüm İzmir'den Başlayacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile birlikte Türkiye'deki kentsel dönüşümün örnek projelerini İzmir'den başlatacaklarını duyurdu. Yıldırım ayrıca, 'Bu projeleri siyasete malzeme etmeyelimö uyarısında bulundu.

Ege Karadenizliler Federasyonu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, İzmir milletvekilleri ve çok sayıda davetliyi kahvaltıda buluşturdu. Seyirtepe Tesisleri'nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Binali Yıldırım, yarın 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 97'nci yıldönümünün kutlanacağını hatırlattı ve Çanakkale şehitlerini andı. Nereden gelirse gelsin İzmir'de yaşayan herkesin bu kente borcu olduğunu vurgulayan Yıldırım, İzmir'e yaptıkları yatırımları anlattı. Hayata geçirdikleri 55 kilometrelik çevre yolunun İzmir'i adeta bir gerdanlık gibi kuşattığını, bu yolun kuzeyde Trakya'ya kadar uzatılacağını da dile getiren Yıldırım, dünyanın en büyük 10 limanı arasınad girecek Çandarlı Limanı'nın da Yap-İşlet-Devret modeliyle inşaasının sürdüğünü hatırlattı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İZMİR'DEN BAŞLAYACAK

İzmirliye hizmette siyaset ayrımı yapmadıklarını, yerel yönetimlerle işbirliği yaptıklarını vurgulayan Yıldırım, 'İzmir'in ihtiyacı neyse siyaseti arka planda bırakacağız. Amacımız Türkiye'de kentsel dönüşümün öncü projelerini İzmir'den başlatmak. Daha konforlu, daha güzel mekanları İzmirlilerle buluşturmakö dedi. Bu doğrultuda Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın kentsel dönüşüm projelerini İzmir'den başlatacağını duyuran Binali Yıldırım, 'Bunun çalışmalarını da tamamlamış durumda. Yasa önümüzdeki hafta Genel Kurul'da. Yasa'nın çıkmasıyla birlikte uygulamasına yönelik ilk projeyi İzmir'den başlatacağız. Hayırlı uğurlu olsunö dedi.

'SİYASETE MALZEME YAPMAYALIMö

Bu müjdenin ardından bir de istekte bulunan Yıldırım, 'Yalnız sizlerden önemli bir istirhamım var. Bu projeleri aman aman siyasete malzeme yapmayalım. Bu İzmir'in önemli bir şansıdır. Kentsel dönüşüm, şehir yenileme projeleri lüks değildir, ihtiyaçtır. Buranın deprem bölgesi olduğunu asla unutmayalım. Yaşanacak güzel mekanlar, emniyetli binalar için neslimizin geleceği için onlara daha güzel bir İzmir bırakmak için bu projelere herkesin siyaset dışı bakmasını ve destek vermesini özellikle bekliyorumö diye konuştu.

İZMİR'İN 35 TANE EYFEL'İ VAR

Bakan Yıldırım, İzmir'i Türkiye'nin ticari başkentine İstanbul'a bağlayacak ve bünyesinde dünyanın ikinci büyük köprüsünü de barındıracak İstanbul-İzmir Otoyol inşaatına da başladıklarını aktararak Ankara ile de hızlı tren projesini başlattıklarını dile getirdi. İzmir'in EXPO 2020'ye adaylığı konusunda da çalışma yürütüldüğünü anlatan Yıldırım, 'EXPO organizasyonlarının amacı yapıldığı yerlere bir eser bırakması. Örneğin Paris EXPO'sunda Eyfel Kulesi yapılmış. Bizim izmir EXPO'sunda bırakın bir tane Eyfel'i 35 tane Eyfel var. en az 10 tanesi EXPO'dan önce bitecek. Bir çok projeyi EXPO tarihinden önce İzmir'e kazandıracağızö dedi.

BAYRAKTAR DA KANUNU BEKLİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da 'Bizim Karadenizliler Türkiye'nin çimentosudurö diye başladığı konuşmasında Ege'deki Karadenizlilerin de kente aidat duygusunu benimseyerek İzmirli olduğunu söyledi. Kabinenin bir üyesi olarak da İzmir'in kalkınması ve EXPO 2020'nin İzmir'de yapılması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydeden Bayraktar, 'İzmir marka bir şehirdir ama hakettiği yere getiremedik. Tüm İzmirlilerle ve seçilmiş olanlarla birlikte hakettiğini yapacağız. Şehircilik bakımından verdiği fotoğraf iyi değil. Bunda hepimizin günahı var. Son 10 senede olmadı. Bu çarpık, çirkin, mühendislik hizmeti almayan bu yapılaşma 40-50 seneye geri giden bir olgu. İnşallah mecliste olan kanun çıkmasından sonra da İzmir'de Valilikle, yerel yöneticilerle birlikte biz afet dönüşümünü, kentsel dönüşümü dalga dalga başaracağız. Bu masanın hedefi insandır. Karşılıklı çözeceğiz. Öncelikle insanların dönüşümü yapması için kira yardımından tutun diğer her türlü katkıyı vereceğiz" diye konuştu.