İzmir Yeniçamlık'ta yeni itfaiye grup merkezi açıldı
Haberler » Güncel » Haber

İzmir Yeniçamlık'ta yeni itfaiye grup merkezi açıldı

Sahip olduğu donanım ve tesisler bakımından Avrupa'nın sayılı itfaiye kuruluşlarından birisi haline gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, 15 bölgeyi kapsayan örgütlenme hareketi kapsamında inşa edilen Yeniçamlık İtfaiye Grup Merkezi'ni hizmete açtı.

İzmir Yeniçamlık'ta yeni itfaiye grup merkezi açıldı

Sahip olduğu donanım ve tesisler bakımından Avrupa'nın sayılı itfaiye kuruluşlarından birisi haline gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, 15 bölgeyi kapsayan örgütlenme hareketi kapsamında inşa edilen Yeniçamlık İtfaiye Grup Merkezi'ni hizmete açtı. Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, itfaiye hizmetleri konusunda İzmir'in öncü olduğunu belirterek, 81 ilin hiçbirinde bulunmayan AKS 110 ekiplerinin kurulduğunu ve Türkiye'ye örnek olan Toros Eğitim Kampüsü'nün, Avrupa'dan gelen itfaiyecilere bile eğitim verdiğini söyledi.

Türkiye'nin en gelişmiş kriz merkezlerinden birinin de yakında hizmete gireceğini belirten Başkan Kocaoğlu, "Geçen hafta yeni hizmet araçlarımızı devreye aldık, yenileri de geliyor. 5216 sayılı kanunla Büyükşehir'e bağlanan beldelerde de itfaiye hizmetlerini geliştiriyor, binalarını yapıyoruz. İtfaiyemizle 50 kilometre yarıçapta hizmet veriyoruz." dedi. İtfaiye teşkilatının, yangınlardan trafik kazalarına ve âfetlere kadar insanların en zor anlarında yetiştiğini vurgulayan Kocaoğlu, "Dört yıldır itfaiye teşkilatımızla ilgili en ufak bir eleştiri almadım. Başta daire başkanımız olmak üzere teşkilatımızla gurur duyuyorum." şeklinde konuştu. Kocaoğlu daha sonra Yeniçamlık İtfaiye Grup Merkezi'nin bölge halkına hayırlı olmasını dileyerek açılış kurdelesini kesti.

Büyükşehir belediyenin kurduğu itfaiye grup merkezlerinde idari bina, garaj binası, hortum kulesi ve su havuzları bulunuyor. İdare binasının 215 metrekare olarak planlandığı merkezlerde 10 kişilik yatakhane, 300 metrekare garaj binası ve dört itfaiye aracını barındıracak kapasitede garaj da yer alıyor.