İzmir: Yaşam Boyu Sağlık Semineri

İzmir: Yaşam Boyu Sağlık Semineri
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

- Karşıyaka Belediyesi ile Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Uygulama ve Araştırma Merkezi İşbirliğiyle Başlatılan "Yaşam Boyu Sağlık Seminerleri "'Nin İlkinde Meme Kenserinde Erken Tanı, Cerrahi ve Kemoterapi Konusu İşlendi. Karşıyaka Nikah Sarayı'ndaki Seminerde Prof. Dt. Hüseyin Gülay, Prof. Dr. Özgür Özyılgan ve Uz. Dr. Tuğbahan Yılmaz Vatandaşlara Meme Kanserini ve Erken Tanının Önemini Anlattı.

- Karşıyaka Belediyesi ile Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle başlatılan "Yaşam Boyu Sağlık Seminerleri "'nin ilkinde Meme Kenserinde Erken Tanı, Cerrahi ve Kemoterapi konusu işlendi. Karşıyaka Nikah Sarayı'ndaki seminerde Prof. Dt. Hüseyin Gülay, Prof. Dr. Özgür Özyılgan ve Uz. Dr. Tuğbahan Yılmaz vatandaşlara meme kanserini ve erken tanının önemini anlattı.

Seminer başlangıç konuşmalarını yapan Karşıyaka Belediye Başkanı adına Meclis Üyesi Yılmaz Yılmaz ile Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Hastanesi Merkez Müdürü Namık Çevik, sağlık konusunda halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek için bu tür organizasyonların el ele verilerek gerçekleştirileceğini söyledi. Bir ay her hafta Cumartesi günleri saat 10.00 ile 12.00 arasında Karşıyaka Nikah Sarayı'nda sürecek etkinliklere vatandaşların ücretsiz olarak katılabileceğini belittiler. Meme kanserinin her 10 kadından birinde göründüğünü belirten Uz. Dr. Tuğba Han Yılmaz "Ölümleri önlemenin tek yolu erken tanıdır. Kadınlar risk durumlaraına göre uygulanabilecek önlemleri bilmeleri gerekir. Meme kanseri kadınlarda en sık rastlanan tür olmasına karşın erken tanı ile ölüm oranları önemli ölçüde azaltılmıştır. Tüm kadınların belli aralıklarla göğüslerini kendi kendine kontrol etmesini bilmesi ve belli aralıklarla muayene olmaları gerekmektedir. Memede meydana gelen en ufak değişiklikler, kist vb oluşumlar durumunda mutlaka hekime başvurulmalıdır." Dedi Prof. Dr. Hüseyin Gülay ise son zamanlarda göğüs kanserinde artış olduğunu belirterek bunun çok çeşitli faktörlerle açıklandığını belirtti. Özellikle yağlı yiyeceklerden kaçınılması, beslenme düzeninin sağlanması, sürekli egzersiz yapılması gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Özgür Özyılkan'da kemoterapide çıkan değişimleri ve uygulama yöntemlerini anlattı.

(Mİ-Mİ-

(Mİ-Mİ-)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title