İzmir: Urla Kent Kültür Turizm Çevre Paneli Yapıldı

İzmir: Urla Kent Kültür Turizm Çevre Paneli Yapıldı

Urla Belediyesi ile Ege Üniversitesi Mezunları Derneği işbirliğiyle Urla'da "Urla Kent Kültür Turizm Çevre" paneli düzenlendi.

İzmir: Urla Kent Kültür Turizm Çevre Paneli Yapıldı

Urla Belediyesi ile Ege Üniversitesi Mezunları Derneği işbirliğiyle Urla'da "Urla Kent Kültür Turizm Çevre" paneli düzenlendi.

7 Haziran Çarşamba günü düzenlenen ve Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Ege Üniversitesi Mezunları Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret İkiz'in panel başkanlığını yaptığı panele Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Limantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, Klazomenai kazısı adına Ege Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Nezih Aytaçlar, Ege Üniversitesi Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gözde Emekli, Gazeteci-Yazar Nedim Atilla, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Alp Timur ve Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Mesut Önen panelist olarak katıldı. Panelde açılış konuşmasını yapan Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, dünyamızın ve ülkemizin hızla değiştiğini, geliştiğini ve kentlerin büyüdüğünü belirterek, "Özellikle büyük kentlerin çevresindeki küçük kıyı kentleri de bu kapsamda bir dönüşüm ve değişim yaşıyor. Bu bağlamda Urla'ya gönül verenleri ve Urla konusunda çalışan akademisyenleri biraraya getirerek, bu değişim ve dönüşümden Urla yararına sonuçlar çıkarmak amacıyla bu paneli gerçekleştiriyoruz. Biz yerel yöneticiler olarak ilçemizin örf, adet, gelenek ve göreneklerini koruyarak, yok olmasına izin vermeden ilçemizin kendi öz yapısıyla gelişim göstermesi yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz. Çünkü bizim için Urlalı hemşehrilerimizin ve Urla'mızın çağdaş, modern, eskisiyle, yenisiyle önce yaşayanlarıyla, yeni yerleşenleriyle kaynaşmış bir sosyo-kültürel yapıda gelişmek önemlidir" dedi. Konunun çok geniş olduğuna değinen Kaymakam Şahin Bayhan ise, "Bu konuların hepsi için ayrı yarı paneller yapmamız gerekir. Çünkü hepsi çok önemli be ilçemizi yakından ilgilendiren konular" diye konuştu. Urla'nın milyon dolarlık gelire sahip insanlarla ekmeğe muhtaç insanların bir arada yaşadığı bir yer olduğuna ve ilçenin en önemli iki sorununun içme suyu şebekesiyle kanalizasyon şebekesinin olduğunu belirtti. Panel Başkanı Fikret İkiz de, Urla'nın kimliğinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla bu paneli düzenlediklerini belirterek, "Panelde çağlar öncesinde günümüze, orada geleceğe doğru bakacağız" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından panele geçildi ve panelde ilk olarak Urla'nın tarih öncesi dönemi hakkında Limantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal bilgi verdi. Erkanal, "Eğer bir kara parçasının üstüne sahip olmak istiyorsanız onun altına da sahip olmalısınız" dedi. Limantepe'de gerek karada gerekse sualtında gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahseden Erkanal, Urla'nın tarihi değerleri açısından turizme açık bir yer olduğunu yakın zamanda hizmete girecek olan müze ile de çekici kılınacağına değindi. Klazomenai Kazısı adına panele katılan Dr. Nezih Aytaçlar, antik Klazomenai Kenti'nin mütevazı bir kent olduğunu, ilk parayla ticaretin burada başladığını, hippodamus plana göre şehirleşme gösterdiklerine değinerek dünyanın en eski işliği olan zeytinyağı işliği hakkında bilgi verdi.

Ege Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç Dr. Gözde Emekli, Urla'nın coğrafi konumu açısından özeliklerini dile getirerek Urla'nın yerleşime açık bir yer olduğunu ve dolayısıyla tarih öncesinden günümüze kadar sürekli yerleşik hayatın bulunduğunu söyledi. Bugünün Urlası'nı değerlendiren Emekli, sürdürülebilir bir gelişim sağlanması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: İHA