İzmir Ticaret Odası'ndan 'sikke' Kitabı

İzmir Ticaret Odası'ndan 'sikke' Kitabı

İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından kurulan müzede sergilenen 122 sikkeye ait bilgilerin yer aldığı "İzmir Ticaret Tarihi Müzesi Antik Dönem Sikke Koleksiyonu" isimli kitap yayımlandı.

İzmir Ticaret Odası'ndan 'sikke' Kitabı
25.06.2011 14:40 | Son Güncelleme: 25.06.2011 14:40

İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından kurulan müzede sergilenen 122 sikkeye ait bilgilerin yer aldığı "İzmir Ticaret Tarihi Müzesi Antik Dönem Sikke Koleksiyonu" isimli kitap yayımlandı. İzmir Ticaret Tarihi Müzesi, Antik dönem ve İslami dönem olmak üzere 438 sikkeden oluşan geniş bir sikke koleksiyonuna sahip. Katalogda Yunan ve Bizans dönemlerine ait 122 sikke incelendi. Darphaneler alfabetik olarak izlenerek sikkeler kendi içinde sınıflandırıldı. Koleksiyonun çoğunluğunu oluşturan Smyrna sikkeleri 'Helenistik Dönem' ve 'İmparatorluk Dönemi' sikkeleri olarak iki bölüme ayrıldı. İmparatorluk Dönemi sikkeleri kendi içinde serbest tipoloji ve imparator, imparator ailesinden olanların portrelerini taşıyor. Bizans sikkeleri ise kronolojik olarak düzenledi. Katalogda her sikkeyle ilgili olarak bölge, basan otorite, metal, birim, gram olarak ağırlık, mm. olarak çap, envanter numarası, ön ve arka yüz tanımları gibi referans bilgileri yer alıyor.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 126 yıllık bir oda olarak, İzmir'in tarihine ve kültür varlıklarına sahip çıkmayı en önemli sorumluluklarından birisi saydıklarını kaydetti. Oda bünyesinde 2003'te kurulan İzmir Ticaret Tarihi Müzesi'nin özel bir anlamı bulunduğunu belirten Demirtaş, arkeolojik ve etnografik eserler açısından geniş bir koleksiyona sahip müzede sergilenen sikke koleksiyonunun, İzmir'in binlerce yıllık ticaret geleneğini anlatması açısından büyük önem taşıdığını dile getirdi. Kitap, İzmir Ticaret Tarihi Müzesi Sorumlusu Arkeolog Ayşegül Selçuki, nümizmat Pınar Aydemir ve nümizmat Prof. Adriana Travaglini tarafından Türkçe ve İngilizce olarak hazırlandı.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title