İzmir: Seferihisar'da Deprem Hazırlıkları

İzmir: Seferihisar'da Deprem Hazırlıkları

- İzmir'de Hareketli Bir Deprem Kuşağında Yer Alan Seferihisar İlçesi'nde Olası Bir Deprem İçin Hazırlık Yapılıyor. Türkiye Genelinde İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa Gibi Deprem Afetiyle Tanışmış Bölgelerde Başlatılan Uygulama Şimdi İzmir'de Devam Ediyor. İzmir Valiliği Sivil Savunma Ekipleri Tarafından Düzenlenen Eğitimlerin Ana Hedefi Afet Öncesi ve Sonrası Davranış Şekillerinin Değiştirilmesi ve Olası Bir Afet Durumunda Sivil Toplum Afet Gönüllüsü Olarak Profesyonel Ekiplerle İşbirliği Yaparak, Kaybı En Aza İndirmek.

İzmir: Seferihisar'da Deprem Hazırlıkları

- İzmir'de hareketli bir deprem kuşağında yer alan Seferihisar İlçesi'nde olası bir deprem için hazırlık yapılıyor. Türkiye genelinde İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa gibi deprem afetiyle tanışmış bölgelerde başlatılan uygulama şimdi İzmir'de devam ediyor. İzmir Valiliği Sivil Savunma ekipleri tarafından düzenlenen eğitimlerin ana hedefi afet öncesi ve sonrası davranış şekillerinin değiştirilmesi ve olası bir afet durumunda sivil toplum afet gönüllüsü olarak profesyonel ekiplerle işbirliği yaparak, kaybı en aza indirmek.

İzmir'deki deprem merkezi Seferihisar da eğitimlere büyük ilgi oldu. İl Sivil Savunma Müdürlüğü, geçtiğimiz hafta ilk gönüllü grubun birinci basamak eğitimini tamamlayarak sertifikalarını verdi. İzmir Valiliği'nden gelen uzman ekipler tarafından eğitilen gönüllüler olası bir afette kurtarma çalışmalarını ve ilk yardımı öğrendiler. Eğitmenler, olası bir afette yolların çökeceğini, haberleşme ağlarının yok olacağını belirterek mahalli gönüllülere afet anında büyük bir ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Derslerin bir bölümüne dinleyici olarak katılan Seferihisar Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, gönüllülere “Bu çalışmalardan fayda gördünüz mü?” diye sordu. Gönüllüler Kaymakam Güldibi'ye neler öğrendiklerini anlatarak başarılı çalışma ortaya koyduklarını ifade ettiler. Kurs bitiminde Sivil Savunma Memuru Bülent Balcıoğlu “20 gönüllüye sertifikalarını veriyoruz. Katılımcıların çoğunun hanım olması hem dikkat çekici hem de sevindirici. Annelerimiz tüm Seferihisar'a örnek oldu” dedi. Kaymakam Güldibi 20 gönüllünün sertifikasını verdi.

(SE-YK)