İzmir Polis Teşkilatı 170'inci Kuruluş Yılını Kutladı

İzmir Polis Teşkilatı 170'inci Kuruluş Yılını Kutladı

Polis teşkilatı 170'inci kuruluş yılını kutladı TÜRK polis teşkilatının 170'inci kuruluş yıldönümü, İzmir'de de törenlerle kutlandı.

İzmir Polis Teşkilatı 170'inci Kuruluş Yılını Kutladı

Polis teşkilatı 170'inci kuruluş yılını kutladı

TÜRK polis teşkilatının 170'inci kuruluş yıldönümü, İzmir'de de törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende konuşan İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, İzmirlilerin her şüphelerini polise bildirmelerini isteyip, kendilerine gelen her bilgiyi değerlendirme sözü verdi.

İzmir'deki kutlamalar, saat 09.30'da Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'nın çelenk bırakmasıyla başladı. İlk tören Uzunkaya'nın, anıt şeref defterini imzalamasıyla da sona erdi. Saat 10.00'da başlayan ikinci törenin adresi ise, yine Cumhuriyet Meydanı, oldu. Bu törene, üst düzey emniyet yetkililerinin yanı sıra, Vali Mustafa Toprak da katıldı.

İZMİRLİLERDEN YARDIM İSTEDİ

Büyükşehir Belediyesi bandosunun çaldığı İstiklal marşı'nın okunmasının ardından törendeki tek konuşmayı yapmak üzere Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, kürsüye çıktı. İzmirlilerin her şüpheli durumu daha iyi hizmet vermeleri için kendilerine bildirmesini isteyen Uzunkaya, 'Toplumların her alanda gelişim kalkınabilmesi için en temel unsurlardan birisi güvenliktir. İnsanların kendilerini güvende hissetmedikleri, korku ve endişe içindi yaşadıkları, iç barış ve huzurun olmadığı bir ülkede, ne demokrasiden ne de insan haklarından söz etmek mümkün değildir. Bunun yanında halk desteğini arkasına almayan kurumların da başarılı olması mümkün değildir" dedi. Konuşmasında İzmir'deki suç oranlarıyla ilgili bilgiler de veren Celal Uzun kaya, 'İlimizde işlenen suçların yüzde 80'i, şahsa ve mala karşı işlenen suçlandır. 2014 yılında bir önceli yıla göre mala karşı işlenen suçlarda yüzde 3, öldürme olaylarında yüzde 18, yaralama olaylarında yüzde 4 oranlarında azalma sağlanmıştır. Lütfen içinizdeki olumsuzlukları ve suça meyleden oluşumları anında bizlere bildirin. İhtiyaç duyduğunuz heran ve her yerde yanınızda olacağımızdan emin olunuz. Elbette kurumsal bir takım eksiklik ve yetersizliklerimizin olduğunu biliyoruz. Emniyet teşkilatımız sorunun çözümü adına pek çok sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmektedir" dedi. Cemal Uzunkaya, polis eşleriyle annelere de sabırlarından dolayı ayrıca şükranlarını sunduğunu ifade etti.

POLİSLERDEN GEÇİT TÖRENİ

Törende daha sonra, İzmir'de görevli polisler ve polis okulu öğrencilerinin resmi geçit töreni yapıldı. Vali Mustafa Toprak ile Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, geçit töreninde ayakta durup tören birliklerini selamladı. Törende iki polis helikopteri de bir gösteri sundu. Geçit törenine katılan birçok polis yakını da ve özellikle çocuklarda büyük sevgi gösterilerinde bulundu.

Kaynak: DHA