İzmir: NATO'da Cumhuriyet Resepsiyonu

İzmir: NATO'da Cumhuriyet Resepsiyonu

NATO Müttefik Hava Unsur Komutanlığı Cumhuriyet'in 83. Yıldönümü Nedeniyle Tarihinde İlk Defa Cumhuriyet Resepsiyonu Düzenledi. Onuncu Yıl Marşı'nın Türk Bayrakları Eşliğinde Yabancı Komutanlar Tarafından da Okunduğu Gecede, Zeybek Gösterisi de Yapıldı.

İzmir: NATO'da Cumhuriyet Resepsiyonu

NATO Müttefik Hava Unsur Komutanlığı Cumhuriyet'in 83. yıldönümü nedeniyle tarihinde ilk defa Cumhuriyet Resepsiyonu düzenledi. Onuncu Yıl Marşı'nın Türk Bayrakları eşliğinde yabancı komutanlar tarafından da okunduğu gecede, zeybek gösterisi de yapıldı.

Orgeneral Vecihi Akın Kuşlası'nda düzenlenen Cumhuriyet Resepsiyonu'na Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık, Genelkurmay eski başkanlarından emekli Orgeneral Hilmi Özkök, Türk Kıdemli Subayı NATO Hava Unsur Komutanlığı Kurmay Başkanı Hava Pilot Tümgeneral Mehmet Veysi Ağar, NATO Hava Unsur Komutanı Korgeneral Maurice Lee Mc Fan, Jr. ile Türk Silahlı Kuvvetleri ve NATO'ya mensup general amiraller, yüksek rütbeli subaylarla sivil erkan katıldı. Resepsiyonda konuşan Tümgeneral Mehmet Veysi Ağar, "Karargahınız 1951 yılında İtalya'da kuruldu. 53 yıl Napoli'de hizmet ettikten sonra Ağustos 2004 yılında İzmir'e intikal etti. Yaklaşık iki yıldır NATO Müttefik Hava Unsur Komutanlığı olarak İzmir'de faaliyet gösteriyoruz. İzmir'de ve Türkiye'de olmaktan çok mutluyuz" diye konuştu.

Davetliler, "Cumhuriyet'e Giden Yol" isimli kısa filmi izledi ve ardından Maltepe Askeri Lisesi Folklor Ekibi zeybek gösterisi sundu. Törenin sonundaysa davetliler hep bir ağızdan ve ellerindeki Türk Bayrakları'nı sallayarak 10. Yıl Marşı'nı söyledi.

Diğer yandan karargahta temsil edilen 17 üye ülkenin bağımsızlık günlerinde bundan sonra bu tür resepsiyonlar düzenleneceği öğrenildi.