İzmir Merkezli Sekiz İlde İhale Yolsuzluğu Operasyonu: 60 Gözaltı

İzmir Merkezli Sekiz İlde İhale Yolsuzluğu Operasyonu: 60 Gözaltı

Bu sabah sekiz ilde düzenlenen operasyonda gözaltı sayısı 60'a yükseldi.

İzmir Merkezli Sekiz İlde İhale Yolsuzluğu Operasyonu: 60 Gözaltı


Gümrük Müsteşarlığı Tasfiye İşleri Döner Sermaye İşletmeleri Genel Müdürlüğü İzmir Şube Müdürlüğü'ne yönelik ihale yolsuzluğu iddialarıyla ilgili olarak bu sabah sekiz ilde düzenlenen operasyonda gözaltı sayısı 60'a yükseldi. Bir ihbar mektubuyla başlayan operasyonda gözaltına alınanlar arasında TASİŞ İzmir Şube Müdürü N.Ç., şubede çalışan dört kişi, hafriyat işi yapan G.N. ve ihalelere katılan çok sayıda işadamının da bulunduğu öğrenildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 1,5 yıl önce gelen ve TASİŞ Şube Müdürlüğü'nde gümrük mallarının satış ihalelerinde yolsuzluk yapıldığını bildiren ihbar mektubunun ardından harekete geçti. Araştırma ve teknik takipten sonra İzmir, İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya, Manisa, Denizli ile Mersin'i kapsayan operasyonda, önceden belirlenen 100 adrese yaklaşık bin polisin katılımıyla eşzamanlı baskınlar yapıldı.

Baskınlarda ihale dosyaları, teklif mektupları, dökümanlar ve çok sayıda silah ele geçirildi. İşadamı G.N. elebaşılığında çıkar amaçlı suç örgütü oluşumuna gittiği iddia edilen zanlıların, gümrük mallarının satışıyla ilgili ihale şartları, katılanlar ve verilen teklif içerikleri konularında aralarında bilgi akışı sağladığı, anlaşmalı oldukları şirketlerin katılımını sağlayarak rekabet varmış gibi gösterdiği, dışarıdan katılmak isteyen firmaların da menfaat veya tehditle çekilmesini sağladığı öne sürüldü. İhaleye fesat karıştırma ve örgüt üyeliği suçlamalarıyla gözaltına alınan zanlıların sorgulanmasına henüz başlanmadığı, operasyonun genişletilebileceği bildirildi. - İZMİR