İzmir Merkezli Kaçakçılık Operasyonu
Haberler » Yerel » Haber

İzmir Merkezli Kaçakçılık Operasyonu

İzmir'deki ortam dinleme cihazları, gizli kameralar ve frekans tespit ediciler gibi çok sayıda elektronik cihazların ele geçirildiği operasyonda gözaltına alınan ve aralarında emniyet müdürü unvanlı bir polisin de yer aldığı 12 kişi, adliyeye sevk edildi.

İzmir Merkezli Kaçakçılık Operasyonu

İzmir'deki ortam dinleme cihazları, gizli kameralar ve frekans tespit ediciler gibi çok sayıda elektronik cihazların ele geçirildiği operasyonda gözaltına alınan ve aralarında emniyet müdürü unvanlı bir polisin de yer aldığı 12 kişi, adliyeye sevk edildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin önceki gün İzmir merkezli 6 ilde gerçekleştirdiği operasyonda gözaltına alınan, örgüt elebaşı olduğu iddia edilen gümrük memurluğundan atılma H.M, lojistik firması sahibi H.V. ile emniyet müdürü M.A. ve kardeşi S.A'nın da aralarında yer aldığı 12 kişi, sorgularının tamamlanmasının ardından "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefet, Haberleşme ve Telsiz Kanunu'na muhalefet, resmi evrakta sahtecilik, mal varlığını aklamak" suçlamalarıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.

Yeşilyurt'taki İzmir Emniyet Müdürlüğü hizmet binasından çıkarılışları sırasında emniyet müdürü M.A, gazetecilerin iddialara ilişkin yönelttiği sorulara yanıt vermedi.

Zanlılardan bazılarının, polisteki ifadelerinde suçlamaları kabul ettikleri, M.A, S.A, H.M'nin de aralarında yer aldığı bir bölümünün ise kabul etmedikleri öğrenildi.

Şebekenin elebaşılığını gümrük memurluğundan atılma H.M'nin yürüttüğü, emniyet müdürü M.A'nın kardeşi S.A. aracılığıyla teknik ve fiziki takibe takılmamaları amacıyla grubu nasıl davranması gerektiği yönünde yönlendirildiği, S.A'nın taraflar arasında koordinasyonu sağladığı iddia edildi.

H.M'nin daha önce görev yaptığı İzmir Gümrüğü'ndeki bazı boşlukları bildiği, bu nedenle cihazların İzmir Gümrüğü'ne gelmesini sağladıkları, transit geçiş için serbest bölgeye gönderilirken gümrükte çalışan bazı kişilerin yardımıyla sahte evraklarla cihazları gümrük dışına çıkardıkları ileri sürüldü.

Öte yandan, polisin takibi sırasında zanlıların teknik takipten kurtulmak amacıyla kendi aralarında İzmir için "köy", cihazlar için "fındık" gibi şifreler üreterek konuştukları, şebekenin bazı cihazlarının daha önce yakalanması üzerine "Fındıklardan 35 bin lira zarımız oldu" diye konuştukları da öğrenildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İzmir merkezli olarak İstanbul, Balıkesir, Eskişehir, Antalya ve Samsun illerinde eş zamanlı düzenlediği operasyonda 57 bin 641 adet cep telefonu ile aralarında gizli dinleme ve kayıt cihazları ile gizli kameraların da bulunduğu 108 bin 499 adet elektronik eşya ele geçirmişti. Operasyonda, "Devrimci Karargah Örgütü" davasının tutuklu sanığı eski emniyet müdürü Hanefi Avcı'nın görev yaptığı illere tayinini çıkardığı şube müdürü M.A, kardeşi S.A, gümrük müdürlüğünden atılma H.M'nin de bulunduğu 12 kişiyi gözaltına almıştı.

Zanlıların, evraklarda Türkiye üzerinden başka bir ülkeye gönderilecek tekstil ürünü gibi gösterilen kutulardaki cihazları, transit işlemleri için havalimanından serbest bölgeye gönderilişleri sırasında sahte belgelerle gümrüğe girmiş gösterip teslim aldıkları tespit edilmişti.

- İZMİR