İzmir: Kktc Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Ebso'da...(1)

İzmir: Kktc Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Ebso'da...(1)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın onuruna verdiği akşam yemeğinde, Kıbrıs sorununu değerlendirdi.

İzmir: Kktc Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Ebso'da...(1)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın onuruna verdiği akşam yemeğinde, Kıbrıs sorununu değerlendirdi.

Talat, iş adamlarına yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB sürecinde Kıbrıs sorununun önem kazandığını belirterek, "Kıbrıs Rum tarafı referanduma kadar Kıbrıs'ta çözümü isteyen, Türk tarafı ise çözümden kaçan, çözümden korkan taraf olarak dünyaya takdim edildi. Onların bu düşüncelerini bugün yorumlamak mümkün. 2004 yılına kadar, yani bizim iktidara geldiğimiz güne kadar dünya, Kıbrıslı Türkler'in çözümden kaçtığına inanıyordu. Kıbrıs Rum tarafı, görüşmelerin başlayacağı zaman Türk tarafının imaj yaratma çabası içerisinde olduğunu ve kaçacağını düşünerek dünyaya iyi görünmek için bu sürece katıldı. Politika ya da entrika peşinde değildik, bunu da ispat ettik. Görüşmeler başladı sonra da mesele referanduma kadar geldi. Referanduma 1 ay kala hiç kimse Kıbrıs Rum tarafının çözüme hayır diyeceğini beklemiyordu. Rum tarafı, Kıbrıslı Türkler'in çözüm istemediği imajı arkasına saklanarak dünyada böyle bir imaj yaratmıştı. Bu politika da 24 Nisan referandumunda duvara çarptı. Bizler 'evet' derken onlar devlet politikasıyla Annan Planı'na 'hayır' dediler" dedi. Kıbrıs Rum kesiminin AB'ye girdiğini ve oy hakkı olduğu için Türkiye'nin AB'ye girmesini engellemeye çalıştığını öne süren Talat, "Çığ artık yuvarlanmaya başladı, onu durdurmak mümkün değil. Kıbrıs ayrılıkçı olmayan bir halktır, bu görülmeye başlandı" diye konuştu. Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıslı Türkler ile yetki ve güç bölüşümünü istemediğini, bu amaçla da asimilasyon politikası güttüğünü ileri süren Talat, "Kıbrıs Rum tarafı, AB üyeliğini kullanarak can havliyle her şeyi engellemeye çalışıyor. Bunu inkar ediyorlar ancak bizimle güç bölüşümü yapmayı, siyasi eşitliği sağlayacak federal bir çözümü istemiyorlar. Türkiye'nin, Kıbrıs Türkleri'ni hiçbir şekilde terk etmeyeceğini anlamıyorlar. Anlasalar böyle bir maceraya girmezlerdi. Limanları açma baskısı bundandır" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Talat, özellikle batılılardan "Türkiye, sizden bunları söylemenizi istiyor" yönünde eleştiri aldıklarını belirterek, "Gerçek olan bizim Türkiye'den bunu istememiz. Kıbrıslı Türkler'in izolasyonunun kaldırılması ile birlikte limanların Kıbrıs Rum tarafına açılmasını istiyoruz. İzolasyonun kalkmasını istiyoruz. Bu politikayı Türkiye de izliyor. Bu bir özveridir, bu yolda birlikte yürüdüğümüze göre buna hakkımız var. Türkiye'nin limanlarını açması sadece ekonomik değil siyasi olarak da Kıbrıs sorununu, Kıbrıslı Türkler açısından da kaybetmek demektir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA