Haberler » Ekonomi » Haber

İzmir: İzmir Ticaret Borsası Üzüm Rekoltesini Açıkladı

İzmir Ticaret Borsası, 2006- 2007 sezonu çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesini 256 bin ton olarak açıkladı.

İzmir: İzmir Ticaret Borsası Üzüm Rekoltesini Açıkladı

İzmir Ticaret Borsası, 2006- 2007 sezonu çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesini 256 bin ton olarak açıkladı.

Rekolte tahmin heyetinin tespit ettiği sonuçları açıklayan İzmir Ticaret Borsası Başkanı Tuğrul Yemişçi, rekoltenin aşırı yüksek olmadığını ifade ederek, ihracatta başarılı bir yıl geçirileceğini söyledi.

2006- 2007 sezonu Ege Bölgesi Çekirdeksiz Kuru Üzüm rekoltesinin tespit etmek üzere İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri ve Manisa Ticaret Borsası uzmanlarından oluşan heyet, 18 gün süren çalışmalarını tamamladı. Çalışma sonuçlarıyla ilgili toplantı, İzmir Ticaret Borsası toplantı salonunda gerçekleştirildi. Ege Kuru Meyve ve İhracatçı Birlikleri Başkanı Rafael Çikurel, Tariş İncir ve Üzüm Birliği Genel Müdürü Sebahattin Gazanfer, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB)Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Arif Koşar ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Tuğrul Yemişçi'nin katıldığı toplantıda, yeni sezonda bölge kuru üzüm rekoltesinin 256 bin ton olduğu bildirildi. İTB Başkanı Tuğrul Yemişçi, geçtiğimiz yıl 242 bin rekolte tahminiyle, 222 bin ton üzümün tescili olduğunu, ihracatınsa 186 bin ton olarak gerçekleştiğini ifade etti. Bu yıl üzümde verimli bir yıl beklediklerini kaydeden Yemişçi, "Rekolte tahmin heyeti, bazı bölgelerde aşırı sıcak nedeniyle uç kuruması tespit etti. Diğer yandan aşırı yağış ya da heyetin tespit ettiğinden fazla ya da az satış olması durumunda 256 bin tonluk tahmini rekoltede değişiklik olabilir" diye konuştu.

Yemişçi, öte yandan bölge kuru üzümüne tescil alındığını belirterek, "Sınır ticaretiyle ilgili herhangi bir konu gündemde değil. Ancak, bölge üzümüne tescil alındı ve kontrol mekanizmasıyla, olası kaçak girişleri önleyeceğiz" dedi. 256 bin ton rekoltenin yüksek olduğu söylemine katılmadığını kaydeden Yemişçi, "Rekoltenin yüksek olduğu dönemlerde, 250 bin ton ihracat yapmış bir ülkeyiz. Dolayısıyla rekolte aşırı yüksek değil. İhracatta başarılı bir yıl geçireceğiz" şeklinde konuştu. İTB Başkanı Tuğrul Yemişçi, daha sonra üzümde hormon kullanıma dikkat çekti. Yaş olarak satılması planlanan üzümün, iri taneli ve daha iyi görünümlü olması için hormon verildiğini, ancak yaş olarak satılamayan üzümün kuruya ayrılması nedeniyle hormon kalıntısı sıkıntısı çekildiğini belirten Yemişçi," Üretici hormon kullanımına dikkat etsin. Bu konuda devlete önemli görev düşüyor. Hormon kullanımında bölge tespiti yapılmalı. Hormon atılması zamanla sınırlanmalı" diye konuştu.

Tariş İncir ve Üzüm Birlikleri Genel Müdürü Sebahattin Gazanfer ise bu yıl İTB'nin davet etmemesi nedeniyle rekolte tespit çalışmalarına katılamadıklarını, ancak açıklanan rekolte tahminini doğru varsaydıklarını söyledi. 256 bin tonluk rekoltenin sorun oluşturmadığını vurgulayan Gazanfer, "Sorun rekolte değil, bunun satış biçimi. Üretici bu ürünü hemen satarsa piyasada bir arz fazlası oluşuyor ve fiyatlar düşüyor. Buna imkan vermemek lazım" dedi. 2004- 2005 sezonunda 240 bin ton kuru üzüm ihracatından 250 milyon dolar gelir elde edildiği bilgisini veren Gazanfer, "31 Temmuz itibariyle 186 bin ton ihracattansa, 232 milyon dolar gelir edildi. Bu da gösteriyor ki ihracatta daha fazla miktarda mal satmak, daha fazla gelir anlamına gelmiyor. Kontrollü ihracatla çok başarılı bir yıl geçireceğimizi düşünüyorum" ifadelerini kullandı.