İzmir: İzmir'de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları
Haberler » Yerel » Haber

İzmir: İzmir'de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

- İzmir'de Cumhuriyet'in Kuruluşunun 83. Yıl Dönünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı'nda Düzenlenen Tören ile Coşku ile Yapıldı.

İzmir: İzmir'de Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

- İzmir'de Cumhuriyet'in kuruluşunun 83. yıl dönünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören ile coşku ile yapıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sabah saat 10.00'da Vali Oğuz Kağan Köksal, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık ile Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun valilik makamında tebrikleri kabulu ile başladı. Daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda binlerce İzmirli'nin katıldığı törende, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı büyük bir coşku ile kutlandı. İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, askeri araç üzerinde törene katılan vatandaşları selamlayarak Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. Törende Genelkurmay Eski Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök de protokoldeki yerini aldı. Ellerindeki bayrakları sallayarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın coşkusunu yaşayan vatandaşların, tören geçişi ile coşkuları en üst seviye çıktı. İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Türk milletinin bağımsızlığını her şeyin üstünde tuttuğunu belirten Köksal, "İnsan hak ve hürriyetine dayanan Cumhuriyet, yeryüzünde pek çok milletin özlemini duyduğu, fakat hala elde edemediği bir idealdir. Milletçe böyle bir rejime sahip olmanın gurununu duymalı ve her bir birey olarak rejime sahip çıkmalıyız. Türkiye'yi hedef alan açık ve gizli planlar. bölücü-yıkıcı politikalar, bu yolda kurulan tuzaklar, entrikalar, ittifaklar bitmemiştir ve bitmeyecektir. Dış düşmanlar ve onların içerideki taşeronları, özellikle ülkemizin bölünmez bütünlüğünü, ulusumuzun birliğini ortadan kaldırmak için çeşitli adlarla sinsi planlarını uygulamaya çalışmaktadır. Bu gerçek karşısında tek ve en sağlam güvencemiz, Atatürk yolundan ayrılmamak, O'nun ilke ve inkilapları ile cumhuriyetin temel değerlerini korumak olmalıdır" diye konuştu. Vali Köksal'ın konuşmasının ardından çeşitli okullardan öğrenciler Cumhuriyet ile ilgili şiirler okudu. Kutlamalar daha sonra tören geçişi ile devam ederken, Ege Ordu Komutanlığı'na ait jet ve helikopterlerin geçişe katılmaları coşkuyu artırdı. İzmir protokolü daha sonra, Pasaport seyir teraslarında oturup çay içti.

(FH-YK)