İzmir'in 'Uçan Yol' Projesinde Yeni İhale

İzmir'in 'Uçan Yol' Projesinde Yeni İhale

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları'nın Konak Tüneli sebebiyle iptal ettiği "Uçan Yol" projesini revize ederek, 1,2 kilometrelik bölümü için yeniden ihaleye çıkıyor.

İzmir'in 'Uçan Yol' Projesinde Yeni İhale

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları'nın Konak Tüneli sebebiyle iptal ettiği "Uçan Yol" projesini revize ederek, 1,2 kilometrelik bölümü için yeniden ihaleye çıkıyor. Yeşildere Caddesi'ne viyadükle bağlanarak Buca üzerinden otogara bağlantı sağlayacak 7,5 kilometrelik ekspres güzergahın Onat Caddesi'ne kadar olan 1,2 kilometrelik bölümü için 15 Ağustos 2012'de yapım ihalesi düzenlenecek. İhalenin tamamlanıp yer tesliminin yapılmasının ardından başlayacak çalışmaları 360 günde tamamlanacak.

Halk arasında, viyadük yüksekliği sebebiyle "Uçan Yol" olarak adlandırılan projeye göre Yeşildere Caddesi'nin paralelindeki Meles Çayı ve raylı sistem, Menderes Caddesi'nden Onat Caddesi'ne kadar köprülü kavşakla aşılarak kesintisiz ulaşım sağlanacak. Yeşildere'den Onat'a kadar oluşturulacak katlı kavşakla hem Buca'ya giriş yapılıp üst bölgelerine gidilebilecek hem de Buca'dan Yeşildere yoluyla Konak, Karabağlar ve Gaziemir istikametine ulaşılabilecek. Büyükşehir Belediyesi, bu proje için şimdiye kadar toplam 17,7 milyon lira kamulaştırma bedeli ödedi. Otogara kadar uzanacak diğer kısımlar için de yeni imar yolları oluşturmak üzere proje çalışmaları başlatıldı.

BUCA TRAFİĞİ RAHATLAYACAK

Şehir merkeziyle Bornova ve Karşıyaka yönünden Yeşildere Caddesi'ni kullanarak Buca'ya gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi'ndeki trafik yoğunluğuna girmeden, kestirmeden Menderes Caddesi-Şirinyer-Gürçeşme-Ufuk ve İşçievleri üzerinden Evka-1 ve İzkent'e ulaşabilecek.

Buca'dan Bornova ve Karşıyaka ile şehir merkezine ulaşmak isteyenler, yeni güzergah üzerinden Yeşildere Caddesi'ne çıkarak istedikleri istikamete gidebilecek.

Bu güzergah üzerinde bulunan Çamlık, Mehtap ve İsmet Paşa mahallelerine ulaşım da kolaylaşmış olacak.

Buca'ya giriş çıkışı sağlayan Mehmet Akif ve Menderes caddelerindeki trafik yükü hafifleyecek.

Buca, Çamlıkule bağlantı yolundan sonra ikinci bir güzergah kazanmış olacak.

Buca Şirinyer üzerinden Karabağlar ve Gaziemir istikametine gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi'ni kullanmak zorunda kalmadan, yeni yol üzerinden Yeşildere'ye çıkarak istedikleri yere gidebilecek.

7,5 kilometrelik güzergah tamamlandığında, hem Buca'dan hem de Gürçeşme, Eşrefpaşa, Yeşilyurt, Bozyaka, Eskiizmir, Karabağlar ve Yeşildere gibi semtlerden otogara ulaşım kolaylaşmış olacak.