İzmir'in Menderes İlçesindeki Yangın Nedeniyle Bir Köy Boşaltıldı

İzmir'in Menderes İlçesindeki Yangın Nedeniyle Bir Köy Boşaltıldı

İzmir'in Menderes İlçesine Bağlı Şaşal Köyü, Dereköy ve Tünel Köy Civarında Henüz Belirlenemeyen Bir Nedenle Akşam Saatlerinde Çıkan Orman Yangını, Rüzgarın Etkisiyle Büyüyerek Devam Ediyor.

İzmir'in Menderes İlçesindeki Yangın Nedeniyle Bir Köy Boşaltıldı

İzmir'in Menderes ilçesine bağlı Şaşal köyü, Dereköy ve Tünel köy civarında henüz belirlenemeyen bir nedenle akşam saatlerinde çıkan orman yangını, rüzgarın etkisiyle büyüyerek devam ediyor. Alevlerin sardığı 580 kişinin yaşadığı Şaşal köyü tamamen boşaltıldı. Anonslarla köyün boşaltılması istenirken köy halkı, panik halinde değerli eşyaları ve hayvanlarını yanlarına alarak evlerini boşalttı. Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yangının Seferihisar ilçesine doğru ilerlediğini belirtti. Ayrıca Şaşal köyünde Şaşal Su Dolum Tesisleri'nde bulunan LPG tankına alevlerin ulaşmaması için iftaiye ekiplerinin burada önlem aldığı görüldü. Havadan yapılan müdahalelere havanın kararması nedeniyle ara verildiği bildirildi.

Menderes ilçesinde akşam saatlerinde başlayan orman yangını rüzgarın da etkisiyle giderek şiddetini artırıyor. Seferihisar yönüne doğru ilerleyen yangının kontrol altına alınabilmesi için yoğun çaba harcanırken bölgeye çevre il ve ilçelerden çok sayıda ekip sevk edildi. Yangına uçak ve helikopterlerle havadan ayrıca Orman Bölge Müdürlüğü ve çevre itfaiye ekiplerinin de yardımıyla karadan yapılan müdahaleler aralıksız sürüyor.

Yangının en fazla tehdit ettiği Menderes'in Şaşal köyü tamamen boşaltıldı. Yaklaşık 600 kişinin yaşadığı köyde halkın evlerini terk etmesi için Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri anonslar yaparken, havyanlarını ve değerli eşyalarını alan köy halkı evlerini boşalttı. Bir kız çocuğunun, "Abi ne olur bizi kurtarın" şeklindeki haykırışı yürekleri dağladı.

Kaynak: CHA