İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü Ar-Ge Merkezi Kuruldu

İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü Ar-Ge Merkezi Kuruldu

İzmir İl Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde Ar-Ge merkezi kuruldu.

İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü Ar-Ge Merkezi Kuruldu

İzmir İl Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde Ar-Ge merkezi kuruldu.

İzmir Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Ebru Turhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, koruyucu sağlık hizmetleri alanında sürdürülen araştırma ve geliştirme çalışmalarının kapasitesini artırma amacıyla Ar-Ge merkezini hayata geçirdiklerini söyledi.

Merkez bünyesinde, 20 halk sağlığı uzmanı ile antropologların görev alacağını ifade eden Turhan, "Merkezde anne, gebe, çocuk sağlığı, yaşlı bakımı, kanser gibi bir çok konuda halk sağlığı uzmanları tarafından bilimsel araştırmalar gerçekleştirilecek" dedi.

Müdürlük bünyesindeki potansiyel beyin gücü ile bilgi birikimini ortaya koyacaklarını vurgulayan Turhan, şöyle konuştu:

"Ar-Ge merkezi ile sahada yürütülecek bilimsel araştırmalar için ilk adımı attık. İzmir'de sağlık hizmetlerinin sunumunda, toplumda sağlıklı davranışların geliştirilmesinde ve toplumun koruyucu sağlık hizmetine yönelik ihtiyaçlarının karşılanmasında çağdaş yaklaşımlar geliştireceğiz. 2013'de yürütülecek araştırma çalışmaları arasında '6-24 aylık bebeği olan annelerin emzirme davranışları ve göçün etkisi', 'Tarım iş kolunda çalışan kişilerde pestisit maruziyeti ve eğitimin maruziyet üzerine etkisi', 'Malign Melanom ve diğer malign deri kanserleri için surveyans sisteminin oluşturulması' ve 'İzmir İli'nde intihara bağlı ölüm sıklığı' konuları yer alıyor. Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi ile işbirliği içinde sürdüreceğimiz çalışmalar var." - İZMİR