İzmir Ekonomi Üniversitesi Beş Dalda Çift Diploma Verecek

İzmir Ekonomi Üniversitesi Beş Dalda Çift Diploma Verecek

İzmir Ekonomi Üniversitesi Beş Dalda Çift Diploma Verecek
CHA - Haberler | Güncel

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İeü) Meslek Yüksekokulu, İskoç Mesleki Yeterlilik Kurumu (Scottish Qualification Authority, Sqa) İşbirliğiyle Beş Dalda Çift Diploma Programı Başlatıyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Meslek Yüksekokulu, İskoç Mesleki Yeterlilik Kurumu (Scottish Qualification Authority, SQA) işbirliğiyle beş dalda çift diploma programı başlatıyor. YÖK tarafından onaylanan Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi (EA), İnsan Kaynakları Yönetimi (EA), Dış Ticaret (EA), Lojistik (EA) ve Bilgisayar Programcılığı (SAY) bölümlerine, 2009-2010 öğretim yılında toplam 180 öğrenci alınacak.

İEÜ Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hakan Yetkiner, bu yıl taban puan olmadığı için ÖSS-1 puan türlerinden herhangi birinden 145'in üstünde alan adayların bu programlara başvurabileceğini belirtti. Yetkiner, ''Öncelikle YÖK'ün de ısrarla önerdiği, meslek yüksekokullarında çift diploma imkanını başlatan üniversite olmaktan gururluyuz. Bu programlardaki ortağımız İskoç Mesleki Yeterlilik Kurumu. İskoçya genelinde standart ve kaliteli bir eğitim verilmesinde bu kurumun çok büyük rolü vardır. SQA tarafından belirlenen yeterlilikler, seviyeler ve verilen belgeler, hem İskoçya ve İngiltere hem de Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde geçerlidir. SQA, aynı zamanda Europass'ın bir üyesidir. Yeterlilik programlarını, çeşitli seviyelerde uygulamaktadır. İEÜ Meslek Yüksekokulu'nun uygulamaya koyduğu seviye, Yüksek Ulusal Seviye (Higher National Level-HNS) üst başlığı altında yer alan Yüksek Ulusal Diploma (Higher National Diploma-HND) programıdır. Bunun en önemli özellikleri Türkiye'nin meslek yüksekokulu eğitimine denk olması, 3. sınıftan lisans programlarına geçiş hakkı sağlaması, diplomasının bütün AB ülkelerinde kabul görmüş olmasıdır.'' dedi.

Eğitim dili İngilizce olacak programlarda bir yıl hazırlık bulunduğunu belirten Doç. Dr. Yetkiner'in verdiği bilgiye göre hazırlık sonrası 1. sınıfı burada bitirenler, 2. sınıfı İskoç'yada okuyabilecek. İsterlerse orada uygun bölümlere müracaat edip bir yıl daha okuyarak lisans diploması da alabilecekler. Ayrıca orada bulundukları sürede çalışma iznine sahip olacaklar. Mezun olan öğrenciler, İngiltere ve AB'de de geçerli çift diploma alarak, çalışma hayatı için büyük bir avantaj elde edecek.

İş dünyasının kalifiye ve yabancı dil bilen ara elemanlara çok ihtiyacı olduğunu ifade eden İEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu ise şunları söyledi: ''Bu programları, ülkemizde eğitimde ve özellikle mesleki eğitimde yeni uzmanlaşma alanlarına yönelik ihtiyacı gözönüne alarak belirledik. Bir İskoçya gezisi sırasında oradaki sistemi görüp Türkiye'ye getirmek için ilk kıvılcımı yakan Mütevelli Heyeti Başkanımız Ekrem Demirtaş'a teşekkür etmek istiyorum. Tamamen İskoçya'da uygulanan eğitim programının takip edilecek olması ve çift diplomanın öğrencilere getireceği avantajlar çok fazla.'' (CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title