İzmir: DYP Genel Başkanı Ağar Esnafla Buluştu

İzmir: DYP Genel Başkanı Ağar Esnafla Buluştu

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Cumhuriyeti Kimsenin Siyasete Alet Etmemesi Gerektiğini, Kimsenin Cumhuriyetin Bekçiliğine Soyunmamasını Söyleyerek, "Türkiye'de Cumhuriyete Karşı Bir Allah'ın Kulu Yok" Dedi.

İzmir: DYP Genel Başkanı Ağar Esnafla Buluştu

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, cumhuriyeti kimsenin siyasete alet etmemesi gerektiğini, kimsenin cumhuriyetin bekçiliğine soyunmamasını söyleyerek, "Türkiye'de cumhuriyete karşı bir Allah'ın kulu yok" dedi.

DYP Başkanı Mehmet Ağar, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği tarafından düzenlenen yemeğe katıldı. Burada esnafa hitaben bir konuşma yapan Ağar, Türkiye'de kiminin cumhuriyetçi, kimininse laik cepheler oluşturduğuna dikkat çekerek, "Bugünkü Türkiye 2002 seçimleri öncesi suni bir çatışma, ikili bir yapı ortaya çıkardı. Türkiye'de cumhuriyete karşı kim var, bir Allah'ın kulunu görmedim. Cumhuriyeti kimse siyasete alet edemez. Hiç kimsenin cumhuriyetin bekçiliğine soyunmaması gerekiyor. 70 milyon cumhuriyet bekçisi var. Türkiye demokrasisi içerisinde farklı şekilde düşünen insanlar olabilir. Bu insanların ortak buluşma noktası cumhuriyettir. Cumhuriyet ve demokrasi birbirine karşı değildir, birbirinin tamamlayıcısıdır. Cumhuriyet, laiklik ve demokrasi değerleri birbirinden koparılamaz. Türkiye siyaset arenası içerisinde bu değerlerini çatıştıramaz. Müslüman'ım demekte bir sakınca yoktur" diye konuştu.

İktidarın sepete pinpon topu koyarak yaptığı hesaplamaların esnafa ciro ve kredi olarak geri dönmediğini de belirten Ağar, 3 milyon esnaftan sadece 350 bininin kredi kullanabildiğini, bunun gözardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin Cuma-Robinson ilişkisiyle AB ilişkilerini yürütemeyeceğini ifade eden Ağar, "Zoraki gelin gibi değiliz biz, AB sürecini başlatan biziz. Keşke bu süreci biz başlatsaydık da Türkiye bu noktalara hiç gelmeseydi. Daha ileri taşınsaydı" dedi. Türkiye'de diğer partilerin erken seçimin tek sebebi olarak cumhurbaşkanlığı seçimini ortaya koyduklarına dikkat çeken Ağar, "Tek sebep bu değildir. Cumhurbaşkanlığı seçimini cepheleşme haline getirmenin Türkiye'ye kazandıracağı hiçbir şey yoktur. Başkaları karşısında boyun eğen iktidarı milletin gücüyle yeneceğiz. Türkiye'de kimse kimseyi kılığından kıyafetinden dolayı rencide edemez. Türkiye modernleşecek, Cumhuriyeti'ni laiklik, demokrasi bağlamında geleceğin güçlü bir devleti yapacak olan siyaseti öne çıkaracak yeni bir iktidar gelecek. Türkiye'nin muhafazakar değerlerini taşıyan ama yeniliğe açık olacak. Biz farklı bir iktidar sergileyeceğiz. Bizim koalisyon ortağımız esnaf, tüccar, çiftçi, sanayi odaları olacak. Ülkemiz yeniden bir değişimi hayata geçirerek, iç çatışmalarını ortadan kaldırmak zorundadır. Türkiye zaman kaybetmektedir. Bu zamanı telafi etmenin tek yolu seçimdir. Biz o yüzden erken seçim istiyoruz" ifadelerini kaydetti.

Ayrıca dünyada bir ayrım olduğunu da sözlerine ekleyen Ağar, "Yöneten icat eden ülkeler, üreten ülkeler, adapte olan ülkeler, tüketen ülkeler ve çöl ülkeleri. Türkiye bunların hiçbirisinde yok. Türkiye en sonunda adapte olan ülkeler çerçevesine gelip oturacaktır. Türkiye'de iç ihtilaf alanlarını ortadan kaldıran bir büyük yönetim getireceğiz. Türkiye'nin enerjisini boşa tüketen alanları demokrasi ve hukuk içinde çözmeyi başaran bir yönetimi ortaya koyacağız" diye konuştu.

AB yolunda esnafın rekabet edebilme koşullarının iyileştirilmesi için finansal alanda yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği Genel Başkan Vekili ve İzmir Birliği Başkanı Salahaddin Hünü, Ağar'a esnafın içinde bulunduğu sorunların anlatıldığı bir dosya ve esnaf ve sanatkara yapmış olduğu katkılardan dolayı bir plaket takdim etti.

Kaynak: İHA