İzmir'deki "Yan Baktın Cinayeti"

İzmir'deki "Yan Baktın Cinayeti"

İzmir'in Konak İlçesinde Meydana Gelen 'Yan Bakma' Cinayetinin Sanığının Yargılanmasına İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Devam Edildi.

İzmir'deki

İzmir'in Konak ilçesinde meydana gelen 'yan bakma' cinayetinin sanığının yargılanmasına İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Geçtiğimiz Şubat ayında Hatay 277 Sokak Tansaş Parkı'nda meydana gelen ve kamuoyunda 'Yan baktın cinayeti' olarak bilinen davaya, İzmir Adliyesi 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Yaşanan olayda Hasan Hüseyin Aktay hayatını kaybetmiş, Volkan Güney ise ağır yaralanmıştı. Bugün görülen davada sanık M.Ç. (22) verdiği ifadede, olay anında kimseyi öldürmek istemediğini ve sadece kendisini savunduğunu iddia etti. Sanık M.Ç., "Ben olay günü yolda yürüyordum ve parkta oturan insanlar gözüme çarptı ve

baktım. Bu sırada içlerinden birisi kalktı ve yanıma geldi ve 'Neden yan yan bakıyorsun, burada bir sürü kız var görmüyor musun?' dedi. Ben kötü bir niyetim olmadığını söylemeye kalmadan diğer arkadaşı da kalktı ve ellerindeki bira şişesini kırarak üstüme doğru yürümeye başladılar. Daha sonra beni dövmeye başladılar. Bunun üzerine ben de cebimdeki bıçağı çıkardım ve sallamaya başladım. Sonrasını hatırlamıyorum" dedi.

Mahkemede ifade veren ve olay sonrası kalbinin üstünden ve karnından aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralanan Volkan Güney, "Sanık M.Ç., biz parkta otururken yanımızda kız arkadaşlarımız olmasına rağmen bize uzun süre baktı. Sonra ben 'Ne bakıyorsun, yanımızda kızların olduğunu görmüyor musun?' dedim. Bunun üzerine duvardan atlayıp üzerimize koştu ve oradaki arbedede beni yaraladı. Bunu gören yakın arkadaşım ölen Hasan Hüseyin Aktay kalktı ve sanık M.Ç.'nin üzerine yürüdü. Daha sonra ona da bıçak salladı

ve Hasan olduğu yere yığıldı. Sonra M.Ç. kaçtı. Ben de gözümü hastanede açtım" diye konuştu. Daha sonraki üç tanık da bu doğrultuda ifade verirken, olay anında Hasan Hüseyin Aktay'ın yanında bulunan nişanlısı F.Y. tam tersi ifade verdi.

Bunun üzerine mahkeme salonunda bulunan Volkan Güney ve ölen Hasan Hüseyin Aktay'ın yakınları tepki gösterdi ve salonu terk etti. F.Y., verdiği ifadede, "Olay günü Volkan ve Hasan bira içmişlerdi ve Sinem diye bir arkadaşımız da elinde bir poşet dolusu birayla geliyordu. Daha sonra Volkan'ın birisiyle tartıştığını gördüm ve Volkan çocuğa 'Burada bu kadar kız var, neden bakıyorsun?' diye bağırdığını duydum. Çıkan arbedede Volkan, Sinem'in getirdiği çantanın içinden bir bira aldı ve kırdı. Bunu gören Hasan

da ona özendi ve o da bira şişesi kırdı ve sanık M.Ç.'nin üzerine yürümeye başladı. Bu arada sanık M.Ç.'nin cebinden bıçak çıkardığını gördüm. Sonra annemin beni takip ettirmek için arkamdan gönderdiği A.I. geldi ve biz olay yerinden uzaklaştık" dedi.

F.Y.'nin ifadesi üzerine tepki gösteren mağdur Volkan Güney, "Utanmıyor musun yalan söylemeye? Daha Hasan kardeşimin kırkı çıkmadı" dedi ve ölen sanık Hasan Hüseyin Aktay ve F.Y.'nin ailesiyle aralarının iyi olmadığı ve bu yüzden mahkemede yalan ifadeler beyan ettiğini ileri sürdü.

7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, tanıkların dinlenmesinin ardından çelişki ifadeler olduğunu belirterek duruşmayı, olayın açıklığa kavuşturulması için ifadesi alınmak üzere olayı uzaktan izleyen F.Y.'nin arkadaşı A.I.'nın dinlenmesi için erteledi.

(KA-YK-NÇ-OK-Y)

Kaynak: İHA