İzmir'deki Mehmetçik Anıtı Yenilendi

İzmir'deki Mehmetçik Anıtı Yenilendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yenilenen Mehmetçik Anıtı Ziyarete Açıldı.Büyükşehir ile Ege Ordusu ve Garnizon Komutanlığı İşbirliğiyle 2002 Yılında Şehre Kazandırılan Anıtın Kaidelerinde Yılların Etkisiyle Oluşan Deformasyon, Yenileme Çalışmalarıyla Giderildi.

İzmir'deki Mehmetçik Anıtı Yenilendi
01.06.2010 10:41 | Son Güncelleme: 01.06.2010 10:41

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen Mehmetçik Anıtı ziyarete açıldı.

Büyükşehir ile Ege Ordusu ve Garnizon Komutanlığı işbirliğiyle 2002 yılında şehre kazandırılan anıtın kaidelerinde yılların etkisiyle oluşan deformasyon, yenileme çalışmalarıyla giderildi.

Türk askeri ve Türk kadınını bir bayrak altında birleştirerek millî mücadele ruhunu tasvir eden anıtın traverten malzemeden kaideleri, porselen seramik kaplamayla yenilenerek dayanıklı hale getirildi. Oyak Sitesi Gaziler Tepesi'nde yer alan Gençlik Parkı'nın içinde bulunan, kaidesiyle birlikte 23 metre uzunluğundaki anıtın tadilatı 45 günde tamamlandı.

Bir Mehmetçik, bir Türk kadını ve bayrak figürleriyle tasarlanan anıt, heykeltraşlar Fulden Bak ve Bülent Bayrak'la birlikte yedi kişilik ekip tarafından, 1,5 yıllık çalışmanın sonucunda tamamlanmıştı. 10 metrelik figür bölümü ve kaidesiyle birlikte 23 metre yüksekliğe ulaşan Mehmetçik Anıtı, şehre hakim bir tepe olan Oyak Sitesi üstündeki alana yerleştirildi.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title