İzmir'deki Kentsel Dönüşüm Projeleri

İzmir'deki Kentsel Dönüşüm Projeleri

AK Parti İzmir Milletvekili Sait: "Sayın Aziz Kocaoğlu sürekli kentsel dönüşüm konusunda yanıltıcı açıklamalar yapıyor. Bakanlar kurulu kararı çıkalı yıllar olmuş. İzmir’de kentsel dönüşüm bir metre bile başlamamış, bir çivi bile çakılmamış"

İzmir'deki Kentsel Dönüşüm Projeleri

AK Parti İzmir milletvekili Rifat Sait, Sayın Aziz Kocaoğlu sürekli kentsel dönüşüm konusunda yanıltıcı açıklamalar yapıyor. Bakanlar kurulu kararı çıkalı yıllar olmuş. İzmir'de kentsel dönüşüm bir metre bile başlamamış, bir çivi bile çakılmamış" dedi.

Sait, Çevre Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen'i makamında ziyaret ederek İzmir'in Kentsel Dönüşümü 'nün en son gelişmeleri hakkında bilgi aldı.  

Sait, yaptığı yazılı açıklamada "Sayın Aziz Kocaoğlu sürekli kentsel dönüşüm konusunda yanıltıcı açıklamalar yapıyor. Bir yıl önce kararlar çıkmasına rağmen 'Kentsel dönüşüm için bakanlar kurulu kararı bekliyoruz' diyorlardı. Bakanlar kurulu kararı çıkalı yıllar olmuş, İzmir'de kentsel dönüşüm bir metre bile başlamamış, bir çivi bile çakılmamış" ifadelerini kullandı. 

Açıklamasında Büyükşehir belediyesi yetkililerine "İzmir'e beceriksizlikleri ve iş bilmezlikleri yüzünden zaman kaybettiriyorlar" eleştirisinde bulunan Sait, riskli ve afet olasılığı olan bölgelerde yaşayan İzmirlilerin açıkça tehlikeye atıldıklarını iddia etti.

Sait açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  

"Büyükşehir yetkilileri yarın Allah korusun bunun hesabını çok zor verirler. Büyükşehir 73. maddede inat ediyor, bu şekilde İzmir'de kentsel dönüşümü asla bitiremezler. Şehircilik alanında İzmir ve Antalya oldukça kötü bir durumda özellikle İzmir bunu hak etmiyor, bir İzmirli olarak bunu kabul etmiyorum, 'Yeter artık' diyorum. Zavallı bir ideolojik saplantı yüzünden İzmir şehircilik alanında oldukça kötü bir durumda, İzmir ve İzmirliler kaybediyor, ama inatla aynı becerisizlik devam ediyor."

Rıfat Sait açıklamasına şöyle devam etti:

"İzmir'de Kentsel dönüşüm iki ayrı şekilde yapılmaktadır. Birincisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı 6306 sayılı kanunla yürütülen, toplam alanı 544 hektar olan ve riskli alan kabul edilen projeler ki bunun içinde Karabağlar - Cennet Çeşme, Menemen - Ahıhıdır mahallesi ve Narlıdere Belediyesi ile yürütülen Narlıdere - 2.İnönü mahallesi projeleri vardır. Diğer kentsel dönüşüm projesini İzmir Büyükşehir Belediyesi 73.madde kapsamında Bayındır-Necatiuza, Gaziemir - Aktepe Emrez, Karabağlar - Uzundere, Konak - Ballıkuyu, Karşıyaka -Örnekköy, Torbalı - Çaybaşı ve Konak - Ege mahallesi olarak 7 ayrı bölgede yapmak istiyor. Bu yedi bölgenin Bakanlar Kurulundan onayları uzun süre önce çıkmış ancak şu ana kadar hiçbir şey yapılamamıştır. Büyükşehir'in beceriksizliği ve inadı yüzünden tıpkı meşhur bitmeyen metro gibi maalesef bunlarda nostaljik proje olarak kalacaklardır. Biz sabırla bekleyip göreceğiz ama buradaki vatandaşların o kadar sabrı var mı bilmiyorum." - İzmir