İzmir'deki Dev Hayvanat Bahçesine Hayvan Yerleştirme Devam Ediyor

İzmir'deki Dev Hayvanat Bahçesine Hayvan Yerleştirme Devam Ediyor

İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda Taşınma İşlemi Gerçekleşen Hayvanlar Kervanına Devekuşları ve Maymunlar da Katıldı. Park İçindeki 18 Bin Metrekarelik Afrika Savanı'nda Açık Alana Bırakılan Devekuşları, Yıllar Sonra Yakaladıkları Özgürlüğü Yaşadı.

İzmir'deki Dev Hayvanat Bahçesine Hayvan Yerleştirme Devam Ediyor

İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda taşınma işlemi gerçekleşen hayvanlar kervanına devekuşları ve maymunlar da katıldı. Park içindeki 18 bin metrekarelik Afrika Savanı'nda açık alana bırakılan devekuşları, yıllar sonra yakaladıkları özgürlüğü yaşadı.

İzmirlilerin merak ve heyecanla bekledikleri Doğal Yaşam Parkı'nda açılış hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. Filler, aslanlar, kaplanlar ve pumaların ardından, devekuşları ve maymunlar da yeni evlerine taşındı. Taşınma işlemi ise daha önceleri gibi uzun ve zorlu geçti. Kendileri için özel olarak hazırlanan konteynerlere girmemekte direnen 6 devekuşu, bakıcılara zor anlar yaşattı. Uzun çabalar sonunda ikna edilen devekuşları daha sonra, ayrı ayrı kafeslere konulan maymunlarla birlikte Sasalı'ya götürüldü.

Burada 18 bin metrekarelik alanda oluşturulan Afrika Savanı'na salınan devekuşları, yeni yuvalarına kısa sürede alıştı. Özgürlüğün tadını doyasıya çıkaran, geniş arazide oradan oraya koşturan 6 devekuşu, kendilerini görmeye gelecek ziyaretçileri şimdiden beklemeye başladı. Afrika'nın doğal hayatını yansıtan savanda tutsaklık duygusunu hissetmeden yaşayacak devekuşlarına yakında zürafa Efe, yeni 2 dişi zürafa, zebralar ve Afrika antilopları da katılacak.

İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda özgürlükle tanışan diğer sakinler ise maymunlar oldu. İlk etapta kapalı barınaklara bırakılan maymunlar, bir iki gün içinde kendileri için hazırlanan doğal yaşam alanına salınacak. Yeni parkta maymun başına 300 metrekare alan düşüyor. İki adadan oluşan maymun yaşam alanları toplam 6 bin 600 metrekare olarak planlandı.

Sasalı'da kurulan Doğal Yaşam Parkı, 425 dönümlük arazisi ile İzmir Kültürpark'ın toplam arazisinden de daha büyük bir alana sahip. Afrika savanı olarak yeni parkta yerini alacak bölüm ise 18 dönümlük alanı ile İzmir Hayvanat Bahçesi'nin alanı kadar. Hayvanların doğal yaşam alanlarında refah içinde yaşamaları için oluşturulan barınaklar ve açık alanları da onların yaşam standardını yükseltecek ölçüde. İzmir Doğal Yaşam Parkı, Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği (EAZA) tarafından yerleşimi ve teknik donanımı açısından da örnek gösteriliyor. (CİHAN)