İzmir'de Tartışılan Tayland Gezisi Başladı

İzmir'de Tartışılan Tayland Gezisi Başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İzmir'in Expo 2015 Adaylığı Tanıtımı İçin Düzenlediği ve Tartışmalara Neden Olan Tayland Gezisi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Beraberindeki Heyetin İzmir'den Uçakla Yola Çıkmasıyla Başladı.

İzmir'de Tartışılan Tayland Gezisi Başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İzmir'in EXPO 2015 adaylığı tanıtımı için düzenlediği ve tartışmalara neden olan Tayland gezisi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve beraberindeki heyetin İzmir'den uçakla yola çıkmasıyla başladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlığında; belediye başkanları, AK Parti, CHP, ANAVATAN, DYP, Genç Parti meclis üyeleri, oda ve borsa yöneticileri ile gazetecilerden oluşan 223 kişilik heyet, akşam saatlerinde İzmir Adnan Menderes Havaalanı'ndan Tayland'a hareket etti. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da havaalanına gelerek geziye katılanları uğurladı. Demirtaş, "İzmir Büyükşehir Belediyesi bize 10 kişilik bir heyetle katılmamız gerektiğini belirtti, biz de kabul ettik. Arkadaşlarımızı uğurlamaya geldik" dedi. Tartışmalara yol açan geziye katılacaklar arasında isimleri belirtilen 19 kişi ise geziye katılmadı. Heyetin İzmir'in EXPO 2015 adaylığının tanıtımını yapacağı, Chiang Mai Kenti'ndeki Bahçecilik Fuarı'na katılacağı, ayrıca Dışişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan 2 bin metrekarelik Türk Bahçesi'ni Tayland Hükümeti'ne törenle teslim edeceği belirtildi.

Havaalanında gazetecilere kısa bir açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bu gezinin İzmir'e EXPO yolculuğunda yararlı olmasını diliyorum. Heyetin orada yapacağı çalışmaların kentimizin ve ülkemizin tanıtımına ve EXPO adaylığımıza yararlı olacağına inanıyorum" dedi. Gazetecilerin bazı CHP'li meclis üyelerinin geziye katılmamaları ile ilgili sorusuna Başkan Kocaoğlu, geziye katılıp katılmama konusunda CHP grubunu serbest bıraktıklarını ve grup kararı almadıklarını ve geziye gelmek isteyenlerin geldiğini belirtti. Kocaoğlu, "Bu gezinin partide sorun olacağı konusunda bir şey söyleyemem. Partinin yetkili kurumları, genel başkanı, tüzüğü ve parti meclisi var. O çerçevede tüm yetkili organlar durumu değerlendirecektir. Bizim yaptığımız bir kamu görevidir" diye konuştu.

(AP-OK-OK-Y)