İzmir'de Tarihî Kavaflar Çarşısı'nın Restorasyonu Tamamlandı

İzmir'de Tarihî Kavaflar Çarşısı'nın Restorasyonu Tamamlandı

İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Tarafından 1981 Yılında Tescillenen Kavaflar Çarşısı'nın Restorasyonu Tamamlandı. Fevzipaşa Bulvarı'nda Bulunan ve 1929 Yılında İnşa Edilen Çarşının Esnafları, Şehre Örnek Olacaklarını ve Çarşının Bozulmasına İzin Vermeyeceklerini Söyledi.

İzmir'de Tarihî Kavaflar Çarşısı'nın Restorasyonu Tamamlandı

İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1981 yılında tescillenen Kavaflar Çarşısı'nın restorasyonu tamamlandı. Fevzipaşa Bulvarı'nda bulunan ve 1929 yılında inşa edilen çarşının esnafları, şehre örnek olacaklarını ve çarşının bozulmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, projelerin tamamlanmasının ardından İl Özel İdaresi fonuna başvurulduğunu ve ödeneğin yüzde 80'inin fondan karşılanacağını hatırlattı.

Kavaflar Çarşısı'ndaki yenileme çalışmalarının birkaç ay gecikmeyle tamamlandığını belirten Başkan Tartan, "Ayakta kalmayı başarmış fakat ihtiyaca göre çeşitli eklentiler yapılarak orijinalliğini kaybetmiş. Belediyemiz, restorasyon projesini hazırlayarak, kurul onayı aldıktan sonra ihaleyi de tamamladı. Çarşı, çehresini değiştiren çalışmaların ardından canlılık kazandı." dedi.

Kavaflar Çarşısı'ndaki çalışmalar çatı onarımıyla başladı. Çalışmalar kapsamında binanın sıvaları yenilendi, eklentiler kaldırıldı. Cepheler aslına uygun şekilde boyandı, kepenkler ve balkon korkulukları yapıldı. Reklâm tabelaları aslına uygun olarak yenilendi. İç zemin, özel desenli karoyla kaplandı. Klima dış üniteleri çatıya yerleştirildi. Elektrik ve telefon kabloları yenilendi.

(CİHAN)

Kaynak: CHA