İzmir'de şüpheli otomobil yangınları
Haberler » Güncel » Haber

İzmir'de şüpheli otomobil yangınları

İzmir'in Buca ilçesi Evka-1 semtinde birbirine yakın sokaklarda bulunan iki ayrı otomobil aynı saatlerde alev aldı. İlk belirlemelere göre otomobillerden birinin, elektrik devresinden kaynaklanan bir sebeple yandığı, diğerinin ise kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce yanıcı bir maddeyle tutuşturularak kundaklandığı ileri sürüldü.

İzmir'de şüpheli otomobil yangınları

İzmir'in Buca ilçesi Evka-1 semtinde birbirine yakın sokaklarda bulunan iki ayrı otomobil aynı saatlerde alev aldı. İlk belirlemelere göre otomobillerden birinin, elektrik devresinden kaynaklanan bir sebeple yandığı, diğerinin ise kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce yanıcı bir maddeyle tutuşturularak kundaklandığı ileri sürüldü. Yangınların kesin çıkış nedenlerinin, yapılacak bilirkişi incelemesi sonucu ortaya çıkacağı belirtildi.

Yangınlar dün gece saat 02.30 sıralarında Buca ilçesi Evka-1 semti 1055 sokak, numara 16'daki garajda ve 1052 sokak numara 6 önünde meydana geldi. İddiaya göre, emekli memur Pakize Alper'e (56) ait 35 PT 552 plakalı Volvo marka otomobil, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce yanıcı bir maddeyle tutuşturulduktan sonra alev aldı. Otomobilin yandığını gören vatandaşlar durumu polise ve itfaiyeye bildirdi. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangını diğer araçlara sıçramadan söndürdü. Düşmanının olmadığını söyleyen Alper, "Bir gün önce de aracımın dikiz aynası bilinçli bir şekilde kırılmıştı. Otomobilimi de bilinçli bir şekilde yaktılar. Kimin yaktığı konusunda hiçbir fikrim yok" diye konuştu.

1055 sokaktaki olay yerine giden polis ekipleri tesadüfen geçtikleri sokakta, 16 numaradaki garajdan duman yükseldiğini fark etti. Polisler daha sonra durumu itfaiyeye bildirdi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri kısa sürede yangını söndürdü. Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden emekli öğretim üyesi Bekir Ay'a ait 35 UA 5486 plakalı otomobil, yangın sonrası kullanılamaz hale geldi. Yapılan ilk incelemelerde yangının elektrik kontağındaki bir arızadan kaynaklanmış olabileceği ileri sürüldü. Yangınların kesin çıkış nedenlerinin yapılacak bilirkişi incelemesi sonucu ortaya çıkacağı belirtildi. Polis yangınlarla ilgili soruşturma başlattı.