İzmir'de Sasalı Kent Ormanı ve Piknik Alanı Açıldı
Haberler » Güncel » Haber

İzmir'de Sasalı Kent Ormanı ve Piknik Alanı Açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarafından, Çiğli İlçesine Bağlı Sasalı'da Kurulan Kent Ormanı ve Piknik Alanı Törenle Açıldı.

İzmir'de Sasalı Kent Ormanı ve Piknik Alanı Açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Çiğli ilçesine bağlı Sasalı'da kurulan Kent Ormanı ve Piknik Alanı törenle açıldı.

Kültürpark'ın altı katı büyüklüğünde, bin 1800 dönüm yer kaplayan ve İzmir Doğal Yaşam Parkı'nın devamı niteliğindeki alanın açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Çiğli Belediye eski Başkanı Tevfik Alyanak, eski belde belediye başkanları ve diğer vatandaşlar katıldı.

Sasalı Kent Ormanı ve Piknik Alanı'na, yeşil dokuyu zenginleştirmek amacıyla mevcutların yanı sıra 97 bin ağaç daha dikildiğini belirten Başkan Kocaoğlu, şehrin kuzey kesiminin daha çok konut alanı olarak geliştiğini ancak Kent Ormanı, Piknik Alanı ve Doğal Yaşam Parkı'yla yeşil bir cennete dönüştüğünü söyledi.

Kocaoğlu, "Kent Ormanı ve Piknik Alanı içinde 10 kilometre ulaşım yolu, 8 kilometre yürüyüş yolu, 3 basketbol sahası, 3 voleybol sahası ve 3 çocuk oyun parkı yaptık. Şu anda 200 olan piknik masalarımızın sayısını 500'e tamamlayacağız. Tuzlu suya dayanıklı ve toprağın yapısına uygun ağaçlar dikmeye devam edeceğiz. Burayı İzmir ve Ege Bölgesi'nin cazibe merkezi haline getirmek için çalışıyoruz." dedi.

Bugüne kadar şehrin kuzey kesimindeki Menemen-Çiğli aksının sadece konut politikalarıyla geliştiğine işaret eden Başkan Aziz Kocaoğlu, "Bu bölgede İzmir Kuş Cenneti bulunuyor. Belediyemiz, Büyük Kanal Projesi kapsamında arıtma tesisi kurmak için toplam 7 bin dönüm alanı tahsis etti ya da aldı fakat sonra vazgeçildi. İzmir'in kuzeyi, metropol alanın üçte birinden fazla kıyının yaşadığı bir bölge. Vatandaşların günübirlik ihtiyaçlarını karşılayabilecek alanlar oluşturmak için yola çıktık. Kuş Cenneti için yapacak bir şey yoktu, çünkü doğal bir yaşam alanı. Biz de bu bölgeye doğal yaşam parkını kurduk. Ağaçlandırmasında eski belediye başkanlarından Burhan Özfatura, Yüksel Çakmur ve merhum Ahmet Piriştina'nın katkıları var." şeklinde konuştu. (CİHAN)