İzmir'de Piyasaya Sahte Para Süren Şebeke Ele Geçirildi

İzmir'de Piyasaya Sahte Para Süren Şebeke Ele Geçirildi

İzmir'de Bugüne Kadar Piyasaya Yaklaşık Sahte 1 Milyon YTL Sürdükleri Belirlenen Bir Şebekenin 13 Elemanı Yakalandı.

İzmir'de Piyasaya Sahte Para Süren Şebeke Ele Geçirildi

İzmir'de bugüne kadar piyasaya yaklaşık sahte 1 milyon YTL sürdükleri belirlenen bir şebekenin 13 elemanı yakalandı.

Alınan bilgiye göre, İzmir'de sahte para basan bir şebeke olduğu istihbaratını alan Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, zanlıları belirlemek için teknik takip ve istihbarat çalışmasına başladı. Mali Suçlar Büro Amirliği dedektiflerinin yaklaşık 3 ay süren çalışması sonucu, şebeke elemanlarının, bastıkları sahte 28 bin YTL'yi kısa süre önce Manisa'nın Akhisar ilçesinde piyasaya sürdükleri tespit edildi.

Şebeke elemanlarının İzmir'in çeşitli semtlerindeki adreslerinin belirlenmesinin ardından yakalanmaları için ''eş zamanlı'' operasyonlar düzenlendi. Operasyonlarda şebeke elemanları T.D. (34), S.K. (26), G.D. (24), T.N. (45), H.K. (34), K.T. (33), Z.S. (52), K.N. (48), H.Ö. (58), M.T. (36), S.Ö. (43), M.E. (36) ve C.D. (15) yakalandı.

Yapılan araştırmada, bugüne kadar piyasaya sürülen ve ele geçirilen sahte paralardan 20 YTL'lik banknotların tümünün 6 ayrı seri numarası, 50 ve 100'lük banknotların da birer seri numarasıyla basıldığı görüldü.

Gözaltına alınan zanlıların yapılan sorgulaması sonucu, bugüne kadar yaklaşık 1 milyon YTL'lik sahte parayı piyasaya sürdüklerinin belirlendiği bildirildi. Şebeke elemanlarının İstanbul'da bazı kişilerden 400 bin YTL'lik sahte para siparişi aldıkları ve bu parayı basma hazırlığında oldukları belirtildi.