İzmir'de organik ürün merkezi kuruluyor
Haberler » Güncel » Haber

İzmir'de organik ürün merkezi kuruluyor

İzmir'in Buca ilçesine bağlı Belenbaşı köyü, hazırladığı projeyle organik ürünlerin merkezi olma yolunda dev bir adım daha atıyor. Tahtalı Barajı havzasında tarım ürünlerinde uygulanan kısıtlamalar sebebiyle organik tarıma geçme kararı alan Belenbaşı, mahsullerinin satışı için kurmak istediği merkeze bir adım daha yaklaştı. İki yıl önce "Köy Eğitim ve Ekonomisinde Yeni Ufuklar" sloganıyla duyur...

İzmir'de organik ürün merkezi kuruluyor

İzmir'in Buca ilçesine bağlı Belenbaşı köyü, hazırladığı projeyle organik ürünlerin merkezi olma yolunda dev bir adım daha atıyor. Tahtalı Barajı havzasında tarım ürünlerinde uygulanan kısıtlamalar sebebiyle organik tarıma geçme kararı alan Belenbaşı, mahsullerinin satışı için kurmak istediği merkeze bir adım daha yaklaştı. İki yıl önce "Köy Eğitim ve Ekonomisinde Yeni Ufuklar" sloganıyla duyurulan proje doğrultusunda köy meydanında bulunan okul, köy tüzel kişiliğine ait yeni bir alana taşınıyor. Okulun boşalttığı alanda, içinde organik satış noktaları olan ve kültür faaliyetlerine ev sahipliği yapacak bir proje hayata geçirilecek. Projede, İslâm Kalkınma Bankası'nın organik tarımın geliştirilmesi için 2008 yılında serbest bırakacağı 300 bin dolarlık kaynak kullanılacak. İzmir İl Tarım Müdürlüğü tarafından bankaya sunulacak proje onaylanırsa, Belenbaşı bu kaynaktan yararlanan ilk köy olacak. Bankanın finans desteği, proje aşamalarına göre artabilecek.

Buca Kaymakamı Mehmet Taşdöğen, Belediye Başkanı Cemil Şeboy ve İl Tarım Şube Müdürü Ahmet Yeşilli, proje için düşünülen yerlerde incelemeler yaptı. Projeyi çizecek mimara alan üzerindeki yerleşimi tek tek anlatan mimar Başkan Şeboy, "Köy muhtarlarının, ellerinde projelerle yardım istemesi beni memnun ediyor. İmkanlar ölçüsünde yardım etmeye çalışıyorum. İl Tarım Müdürlüğümüze de organik tarım başta olmak üzere verdiği destekler için teşekkür ediyorum." dedi. Projeyi hayata geçirmek için iki yıldan bu yana uğraştıklarını belirten Belenbaşı Köyü Muhtarı Bülent Altıparmak ise, "Köyümüzde ve yakın çevremizde sekiz yıllık eğitim veren bir okul yok. Yapılacak yeni okul, bu eğitime uygun olması sebebiyle Belenbaşı kadar çevresine de hizmet verecektir. Şimdiki okuldan boşalan yaklaşık 4 bin metrekarelik arazide, içinde organik ürünlerin satış noktaları, bin 500 kişilik amfi tiyatro, kafeterya, lokanta, çok amaçlı kapalı salon ve diğer sosyal alanların bulunduğu projeyi hayata geçireceğiz." şeklinde konuştu. Buca köylerinin ekonomik gelişiminde İl Tarım Müdürlüğü'nün çabalarına da değinen Muhtar Altıparmak, "Projelerimiz için en az bizim kadar çaba harcıyorlar. İl Özel İdaresi, Kaymakamlık ve Belediye de yanımızdan hiç ayrılmayan diğer resmî kurumlarımız. Bu kurumlara şahsım ve köylüler adına teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.