İzmir'de Metro İkmal İhalesi İçin Üç Teklif Verildi

İzmir'de Metro İkmal İhalesi İçin Üç Teklif Verildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Üçyol-üçkuyular Metro Hattı İnşaatının İlk Kısmı İçin Düzenlediği İkmal İhalesinin Birinci Aşaması İçin Üç Firma Teklif Verdi. Önceki Yüklenici Firmanın Sözleşmesi, Taahhüdünü Yerine Getirmemesi Üzerine 13 Ağustos 2009 Tarihinde Feshedilmişti.

İzmir'de Metro İkmal İhalesi İçin Üç Teklif Verildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Üçyol-Üçkuyular metro hattı inşaatının ilk kısmı için düzenlediği ikmal ihalesinin birinci aşaması için üç firma teklif verdi. Önceki yüklenici firmanın sözleşmesi, taahhüdünü yerine getirmemesi üzerine 13 Ağustos 2009 tarihinde feshedilmişti. Yeni ihale, yarım kalan tünel kaplaması işlerinin acilen tamamlanması gerektiğinden pazarlık usulüyle yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından, konusunda ihtisas sahibi yedi firmaya, 10 Eylül'de davet mektubu gönderildi. Üç firma, bugünkü ihalenin birinci aşaması için teklif verdi. Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş 69 milyon 923 bin 570, Limak İnşaat ve Ticaret A.Ş 87 milyon 969 bin 998, Öztaş İnşaat Ticaret A.Ş ise 84 milyon 147 bin 641 lira teklif verirken, Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş ise teşekkür mektubu gönderdi. Enka İnşaat Sanayi A.Ş ve Alarko Taahhüt Grubu da ihaleden önce gönderdikleri fakslarla teşekkür etti. İhale komisyonu tarafından dosyalar üzerinde yapılacak incelemenin ardından, yeterlilik alan firmalardan ikinci oturumda yeniden teklifleri istenecek.

İkinci aşama tünel işleriyle İzmirspor ve Hatay istasyonları ikmal inşaatı ihalesi kapsamında istasyonlar tamamlanacak, 5,5 kilometrelik hattın tamamının yarım kalan tünel kaplama betonları ve hat işlemleri yapılacak, rayları döşenerek 2 bin 160 metrelik bölümün sinyalizasyonları takılacak. Göztepe, Poligon ve Fahrettin Altay istasyonlarının yapımı ve bu bölüme ait sinyalizasyon sistemi için aralık ayında ihaleye çıkılacak. (CİHAN)

Kaynak: CHA