İzmir'de 29 Ekim Kutlamaları

İzmir'de 29 Ekim Kutlamaları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, İzmir'de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

İzmir'de 29 Ekim Kutlamaları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, İzmir'de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kutlamalar kapsamında valilikteki tebrikleri kabul ederken, Cumhuriyet Meydanı'na geçen Vali Kıraç, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Atay ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, vatandaşların bayramını kutladı.

Törende konuşan Vali Kıraç, Cumhuriyet'in ilanıyla başlayan süreçte yapılan inkılaplar ve köklü değişikliklerle, Türkiye'nin tüm yönleriyle modern dünyanın etkin bir üyesi olması için çalışıldığını söyledi. Kıraç, bir modernleşme projesi olarak ortaya konulan Cumhuriyet rejiminin Türk insanını modern dünyanın kavram ve değerleriyle tanıştırdığını belirterek "Cumhuriyetle birlikte ülke sathında büyük bir düşünce devrimi başlatılmış, çağdaş uygarlık yolunda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Geçen süre zarfında siyasal, sosyal ve ekonomik alanlarda gerçekleştirilen değişimlerle Türkiye'nin bölgesinde ve dünyadaki önemi daha da pekiştirilmiştir. 1923'te nüfusunun dörtte üçü kırsalda yaşayan ve tamamen ilkel koşullarda üretim yapan bir tarım toplumu olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bugün dünyanın gelişmiş en büyük ekonomileri arasında yer almaktadır. Cumhuriyet'in 100. yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedeflemektedir" dedi.

Türkiye'nin gelişmesiyle birlikte İzmir'in de büyük bir gelişme ve ilerleme kaydettiğini vurgulayan Kıraç, EXPO 2020 adaylığı ile ilgili

şunları söyledi: "Expo 2020'nin İzmir'de düzenlenmesi durumunda kente gelecek yatırım miktarının 30 milyar dolara ulaşacağı ifade edilmektedir. Bununla birlikte ülkemizin ve İzmir'in imajı değişecek, turistik aktiviteler katlayarak büyüyecektir. Dolayısıyla EXPO 2020'yi, bölgemizin sosyo ekonomik gelişmesi için büyük bir fırsat olarak görüyoruz ve bu nedenle çok önemsiyoruz. Adaylığımızla ilgili çalışmalar devletimizin bir projesi olarak yürütülmektedir. Hükümetimizin konuya gösterdiği yakın ilgi ve destek neticesinde adaylık sürecimizin teknik altyapısını oluşturan hususları kısa bir sürede tamamladık. Lobi faaliyetlerimizi büyük bir titizlikle yürütüyoruz. Özellikle lobi süreci zorlu geçecek bir yarıştır."

Konuşmaların ardından öğrenciler şiir okudu, halk oyunu gösterileri sundu, geçit töreni yapıldı. - İZMİR