İzmir Çağan Kutay Bebek Sağlığına Kavuştu
Haberler » Güncel » İzmir Çağan Kutay Bebek Sağlığına Kavuştu - Haber

İzmir Çağan Kutay Bebek Sağlığına Kavuştu

Çağan Kutay bebek sağlığına kavuştuİZMİR'in Karabağlar İlçesi'nde, doğuştan kalpteki iki damarı ters olan 'Büyük arter transpozisyonu' tanısı konulan ve 8 aylık ömrüne 2 anjiyo operasyonu ile bir açık kalp ameliyatı sığdıran Çağan Kutay bebek, damarlarının düzeltilmesi amacıyla yapılacak...

Çağan Kutay bebek sağlığına kavuştu


İZMİR'in İlçesi'nde, doğuştan kalpteki iki damarı ters olan 'Büyük arter transpozisyonu' tanısı konulan ve 8 aylık ömrüne 2 anjiyo operasyonu ile bir açık kalp ameliyatı sığdıran Çağan Kutay bebek, damarlarının düzeltilmesi amacıyla yapılacak ameliyat için gerekli paranın toplanmasının ardından sağlığına kavuştu.


Karabağlar İlçesi Yunus Emre Mahallesi'nde yaşayan işçi Osman Seçen (26) ile ev hanımı Melike Seçen (26) çiftinin Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 8 Kasım 2016'da ikinci çocukları olan Çağan Kutay Seçen dünyaya geldi. Doğumdan 13 saat sonra Çağan Kutay bebeğin doktoru ten renginden şüphelendi. Bebeğin morarmaya başladığı fark edilince yapılan kontrollerde, Çağan Kutay'ın doğuştan kalp hastası olduğu ortaya çıktı. 'Büyük arter transpozisyonu' tanısı konulan Çağan Kutay'ın kalbindeki iki ana damarın ters olduğu anlaşıldı. Yoğun bakıma alınan Çağan Kutay'a 3 günlükken anjiyo operasyonu, 9 günlükken ise açık kalp ameliyatı yapıldı ve ters olan damarlar düzeltildi. Üç ay sonra ise akciğere kirli kan taşıyan toplardamarda darlık olduğu ortaya çıktı. Çocuklarının ameliyat olması için hastane hastane gezen Osman ve Melike Seçen çifti, doktorların 'Ameliyat olur ancak masada kalır' sözleriyle yıkıldı.


Ameliyatı Türkiye'de sadece bir doktorun yapabileceğini söylediğini ve bunun için de 30 bin lira gerektiğini belirten anne Melike Seçen, hayırseverlerden yardım istedi. Çağan bebek ile haberlerin ardından 8 aylık ömrüne 2 anjiyo operasyonu ile bir açık kalp ameliyatı sığdıran Çağan Kutay bebek için gerekli para kısa sürede toplandı. Son kez kontrolleri yapılan Çağan Kutay bebek, İstanbul'da bir hastanede Prof. Dr. Bilal tarafından kalbinden ameliyat edildi. Kalbine takılan yapay damarlarla başarılı bir ameliyat geçiren Çağan Kutay bebek, sağlığına kavuştu.


BÜTÜN ÇOCUKLAR YAŞASIN


Oğlunun ameliyat olması için yapılan haberden sonra birçok hayırseverin kendilerini aradığını belirten anne Melike Seçen, Çağan Kutay doğduktan sonra kalbindeki ana damarların ters olduğu ortaya çıktı. Biri vücuda temiz kanı, diğeri akciğere kirli kanı pompalıyor. Çağan'da bu ters olmuş. Vücuda kirli kan, akciğere temiz kan gidiyormuş. Hastanede yoğum bakıma alındı. Sabah başka bir hastaneye sevk edildi. Burada yapılan kontrollerde de kalbinde 1 milimlik delik olduğu tespit edildi. Bu delik sayesinde hayatta kaldığını öğrendik. Üç günlükken anjiyo oldu. Dokuz günlükken de damar tersliği düzeltildi. 23 gün hastanede yattı. Şu anda kalbinden çıkan akciğer damarında ciddi şekilde darlık var. Mayıs ayında ikinci kez anjiyo oldu. Doktorlar 'Çağan çok küçük, ameliyat olur fakat masada kalır' dediler. Fakat Prof. Dr. Mehmet Salih Bilal, ameliyat yapabileceğini söyledi. Daha önce bu tür ameliyatlar yaptığını söyledi. Ameliyat içinse 30 bin lira gerekliydi. yapıldıktan sonra birçok kişi aradı. Ameliyat için gerekli para toplandı. Doktorumuz başarılı bir ameliyat gerçekleştirdi. Çok mutluyum, oğlum sağlığına kavuştu. Kontrolleri devam ediyor. Şu an hiçbir sıkıntısı yok kalbinde. Oğlumun ve bizim yüzümüz gülüyor. Bütün çocuklar sağlıklı bir şekilde yaşasın. Bize yardım edenlere teşekkür ediyorum dedi.

Kaynak: DHA


Haber Videosu

: İzmir Çağan Kutay Bebek Sağlığına Kavuştu

Manşet

Haberler