İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Çöp Operasyonu

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Çöp Operasyonu

İzmir Büyükşehir Belediyesi 5216 Sayılı Yasa Kapsamında Yeni Başlanan Belde ve İlçelerin Çöp Depolama Alanı Sorununu Çözmek İçin Düğmeye Bastı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Çöp Operasyonu

İzmir Büyükşehir Belediyesi 5216 sayılı yasa kapsamında yeni başlanan belde ve ilçelerin çöp depolama alanı sorununu çözmek için düğmeye bastı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, çöp depolama alanı sorununu çözmeye başladığı belirtilerek, yeniden elden geçirilen belde ve ilçelerin daha çağdaş depolama alanlarına sahip olacağı kaydedildi.

Belediye, kentin atık ve çöp sorununu çözmek için, metropol dışındaki ilçe ve beldeleri de düşünerek, 5126 sayılı yasa ile yeni bağlanan belde ve ilçe belediyelerini de yakın takibe alarak, çöp depolama alanı düzensiz olan ilçe ve beldelere hizmet götürerek, daha çağdaş bir görünüme kavuşmalarına olanak sağladığı belirtildi. Menemen, Pancar, Gümüldür, Özdere, Bayındır, Subaşı, Karakuyu, Urla – Yelki, Ayrancılar, Yazıbaşı, Canlı, Çırpı, Bağyurdu, Armutlu, Yukarı Kızılca, Ören belediyelerin çöp depolama alanlarını yeniden düzenlediği bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ayrıca, Gerenköy, Yenifoça ve Emiralem belediyelerinin depolama alanlarının yeniden düzenlenmesi konusunda çalışmalarına devam ettiğini kaydetti. Diğer megapol ilçeler için belediyenin planladığı çalışmalar ise şöyle:

"-Aliağa düzensiz çöp depolama alanı Türkelli'de yapılacak olan Transfer İstasyonu faaliyete geçince kapatılacak.

-Kemalpaşa ve Ulucak düzensiz çöp depolama alanı, Kemalpaşa'da yapılacak Transfer İstasyonu faaliyete geçince kapatılacak

-Seferihisar ve Mordoğan düzensiz çöp depolama alanları Urla'da yapılacak olan Transfer İstasyonu faaliyete geçince kapatılacak.

-Ürkmez düzensiz çöp depolama alanları, Gümüldür'de yapılacak Transfer İstasyonu faaliyete geçince kapatılacak

-Torbalı düzensiz çöp depolama alanı, Torbalı'da kurulması planlanan Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi faaliyete geçince kapatılacak.

-Selçuk çöp depolama alanı yeniden düzenlenecek."

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2007 ve 2008 yıllarında Gümüldür, Urla, Türkeli ve Kemalpaşa'da olmak üzere 4 adet transfer istasyonunun devreye alınması için de çalışmalarını yürüttüğünü belirtti. (ANKA)

Kaynak: ANKA