İzmir Barosu'ndan Nedim Şener ve Ahmet Şık'a Ziyaret

İzmir Barosu'ndan Nedim Şener ve Ahmet Şık'a Ziyaret

İzmir Barosu Bugün Tutuklu Gazeteciler Nedim Şener'i ve Ahmet Şık'ı Silivri Cezaevi'nde Ziyaret Edecek.

İzmir Barosu'ndan Nedim Şener ve Ahmet Şık'a Ziyaret

İzmir Barosu bugün tutuklu gazeteciler Nedim Şener'i ve Ahmet Şık'ı Silivri Cezaevi'nde ziyaret edecek İzmir Barosu bugün tutuklu gazeteciler Nedim Şener'i ve Ahmet Şık'ı Silivri Cezaevi'nde ziyaret edecek. Baro Başkanı Sema Pekdaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri ziyaretin ardından 25 Mart Cuma günü 10.30'da Taksim Hill Oteli toplantı salonunda Ahmet Şık ile Nedim Şener'i ve CMK m.250 ile özel görevli mahkemeleri ve bu mahkemelerin uygulamaları konusunda gazetecilerle görüşlerlerini paylaşacaklar.

İzmir Barosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Ahmet Şık ve Nedim Şener'in 3 Mart 2011'de Ergenekon örgütü üyesi olmak iddiasıyla gözaltına alındığı, dosyada kısıtlama - gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmalarının gerekçesi olan delilleri göremedikleri kaydedildi. Baro, gazetecilerin örgüt üyeliği nedeniyle değil yazdıklarından dolayı sorgulandıklarını belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Örgüt üyeliği ile değil, yazdıkları ve meslekle ilgili faaliyetlerinden dolayı sorgulanmışlar, ancak Ergenekon örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklanmışlardır. Tutukluluklarına yapılan itirazlar reddedilmiş, şimdi de Silivri Cezaevi' nde, tutuklu olarak haklarındaki delillerin ne olduğunu hala bilmeksizin, örgüt üyesi olmak iddiasıyla yargılanmayı beklemektedirler.

Dünya'da ve Türkiye'de gündemin çok hızlı değiştiği, her şeyin hemen unutulduğu günümüzde, hukuk örgütü ve hukukçu olma sorumluluğumuzla hukuka aykırılıklara dikkat çekmek üzere, yargılananların kimliklerinden tümüyle bağımsız olarak, birçok davayı takip etme kararı almıştık. Bu gün geldiğimiz noktada ise yaşanan hukuksuzluklara ve basın üzerinde, muhalifler üzerinde oluşturulmak istenen baskı ortamına dikkat çekmek üzere Ahmet Şık ve Nedim Şener'in soruşturulmasına yönelik davayı izlemek de bizim için bir zorunluluk halini aldı.

Çünkü dün Sıkıyönetim Mahkemeleri' nde, DGM' lerde, bugün de isim değiştirmiş DGM'ler olan CMK' nın 250 maddesi ile özel görevli mahkemeler ve savcılıklarda yürütülen soruşturma ve kovuşturmaların uygulama ve sonuçları bu mahkemelerin siyasal kamplaşmanın/siyasi baskının birer aracı olarak kullanıldığını açıkça göstermektedir. Olağanüstü dönemlerin ve olağanüstü yargılamaların bittiği iddia edilmesine rağmen CMK' nın 250 maddesi ile özel görevli mahkemeler tüm işlem ve uygulamaları ile olağanüstü mahkemeler olduklarını açıkça ortaya koymaktadır." - İzmir