İzmir Bakan Özlü İnceleme Yaptı

İzmir Bakan Özlü İnceleme Yaptı

Bakan Özlü: Somun ve cıvata birbirine uymuyor (2)BAKAN ÖZLÜ İNCELEME YAPTITÜPRAŞ İzmir rafinerisinde 4 işçinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü, incelemelerde bulundu.

Bakan Özlü: Somun ve cıvata birbirine uymuyor (2)

BAKAN ÖZLÜ İNCELEME YAPTI

TÜPRAŞ İzmir rafinerisinde 4 işçinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü, incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alan Özlü çıkışta da açıklama yaptı. Teknik incelemenin sürdüğünü söyleyen Özlü, "Teknik inceleme raporunun sonuçlarını görmeden kesin bir şey söylemek doğru değil. Ancak bir kaza oldu, 4 kaybımız var. Hem Çalışma Bakanlığımız, hem kendi bakanlığımız devletin tüm kademeleri bu kazayı inceliyor. Bir sıkışmadan bahsediliyor. Naftanın sıkışmasından bahsediliyor. Aslında patlama olan tank, 1.5 yıldır kullanılmayan tank, boş tank ama bir tamir sırasında ateş dolması soncunda patlama meydana gelmiş. Bir yerde eksik var ki patlama oldu. Patlama olduğuna göre bunun neden kaynaklandığı, nasıl meydana geldiği bunu bize teknik raporlar söyleyecek. Kazanın sebebiyle ilgili kesin bir şey söylemek mümkün değil. Raporları bekleyeceğiz. Kayıplarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Baş sağlığı diliyorum" dedi. Rafineride aksama olmadığını da vurgulayan Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yakında hizmete alınması planlanan tankın tamiri sırasında meydana gelen olay. Boş bir tank. O bakımdan rafineri çalışıyor. Gaz sıkışması olabileceği düşünülüyor. Bir de iş talimatlarına uygun bir şekilde tamir işlemleri yapılmış mı? İş talimatları vardır. İç mekanda dış mekanda nasıl tamir yapılır. Bu talimatlara uygun işlem yapılmış mı bu konular inceleniyor" dedi.

ÖLEN İŞÇİNİN AİLESİNİ ZİYARET ETTİ

Tüpraş'ta kazayla ilgili bilgi alan Faruk Özlü daha sonra mezarlıkta defin işlemleri süren Mehmet Dere'nin ailesini ziyaret etti, başsağlığı dileğinde bulundu. Mehmet Dere'nin kayınbiraderi Hakan Karataş, aile olarak patlamada ihmal olduğuna inandıklarını belirterek bunun açığa çıkartılmasını istedi. Bakan Faruk Özlü de açıklamasında olduğu gibi olayla bir ihmalin olduğunu ve gerçeğin teknik inceleme sonrasında ortaya çıkacağını ifade etti. Faruk Özlü ayrıca Mehmet Dere'nin kardeşi Sevda Başak'a da başsağlığı diledi.